Паниката е неуместна, защото специалисти от различни сфери ежедневно обсъждат  и набелязват много ясен алгоритъм за реакция при опасната инфекция, каза в предаването "Точно днес" по БНР професор Мариана Мурджева - имунолог, ректор на Медицинския университет в Пловдив. Тя е член и на областния Кризисен щаб. 

14 инфекционисти в Пловдивска област са на терен, над 2000 са леглата, които могат да приемат болни. В областта се събират заявки от болничините заведения за маски, ръкавици и дезинфектанти и проблем за медицинския парсонал няма да има.

Коронавирусът е неустойчив във външната среда, обясни професор Мурджева. Има много по-опасни и с много по-висока смъртност зарази.

Много е трудна разликата между симптомита на грипа и на коронавируса. Те се предават по един и същи начин - чрез вдишване на заразени капчици въздух, при пипане на зъмърсени повърхности. Разликата е, че при болшинството заразени – около 70-80% коронавирусната инфекция протича по-леко, само около 20% се разболяват тежко с признаци на пневмония и тежка дихателна надостатъчност, които са и основните водещи симтоми. Най-застрашени са хората в зряла възраст със съпътстващи заболявания като диабет, сърдечни и белодробни проблеми, нарушен имунинет. Само вирусологично изследвания може да определи заразата дали е грип или коронавирус.

Проф. Мурджева обясни, че най-опасни са хората, които карат вируса на крак, защото те „придвижват“ заразата. Затова те трябва да ограничат движението и да се консултират с личния си лекар.

Професорът призова към спазване на превантивните мерки - често миене на ръцете, избягване на доскосване на лицето, очите, дезинфекция на публичните места.

Храненето и движението също са много важни. Повече плодове и зеленчуци, чай, лимон, джинджифил, мед. Трябва да се внимава с хранителните добавки и имуностимулантите, за които трябва да се направи консултация със специалист. Важно е и ваксинирането срещу грип. У нас едва 7% от хората го правят, а това изгражда не само личен, но и колективен имунинет.