Параклисът е построен около XVII-XVIII век, подновен през 1954 година и оставен на произвола на съдбата...

Вярващи и доброволци събират средства за въстановяването и облагородяването на параклиса, който се намира западно над града и е едно от популярните сред асеновградчани места за разходка и отдих.

Към днешна дата святото място е в много лошо състояние - руши се. Няколко човека вече са започнали ремонтни дейности изцяло със собствени средства. Те са започнали да изграждат нов покрив, тъй като старият е разрушен, но са необходими още доста средства, за да бъде приведен във вид параклисът.

Венцеслава Колевска информира асеновградчани в социалната мрежа, че започва кампания за събиране на средства за възстановяване на параклиса "Свети Христофор". "Ако някой има възможност да помогне с каквото може (средства, труд, материали, превос на материали) може да ми пише за повече информация или да се качи до параклиса. Хората, които са се заели с ремонта, работят на параклиса всеки ден.", пише тя.

Първоначалният градеж се отнася към XVII-XVIIIв. Параклисът е одновен през 1872 година, както и отново през 1954 година. Намира се над града, на около 150 метра западно от параклиса "Свети Ян" по пътя за манастира "Свети Кирик". Намирал се е в земите на известният станимашки винар Аристис Чорбаджака.

Градежът е от ломен камък, на места (абсидата) с бигор, строеж характерен за повечето параклиси в града. Като архитектура също не се различава от характерните за онова време богослужебни сгради. Покрит е със стари "турски" керемиди. В олтара има три малки ниши. Няма стенописи. Дървеният иконостас е с централна врата. Интересно изключение и липсата на южна иконостасна врата. Прозорците са малки и вероятно са служили като наблюдателници.

Еднокорабен, едноабсиден, без нартика. Старите хора го наричат параклис на новопокръстените.