С идването на пролетта природата се събужда, но заедно с топлото време и слънчевите дни се завръща и добре познат неприятел – кърлежът. За нова вълна от нашествие в Пловдив сигнализира възмутен гражданин, който сподели тревожен кадър в социалните мрежи. Снимката показва два кърлежа, открити в домашни условия след кратка разходка из район „Южен“.

„5 минути разходка в Южен“, лаконично описва случката Кирил Пешев, който открил паразитите. Споделеният от него кадър предизвика сериозен отзвук сред пловдивчани, които също започват да се притестяват от наличие на кърлежи в тревните площи, и парковете. 

Според информацията, в някои части на града вече е извършено пръскане срещу кърлежи, но очевидно някои насекоми са оцелели.

Опасността от ухапване не се свежда само до неприятен сърбеж – кърлежите могат да бъдат преносители на редица сериозни заболявания като лаймска болест, марсилска треска и западнонилска треска.

След пандемията от COVID-19 в България се наблюдава завръщане към предепидемичните стойности на заболяемостта от трансмисивни болести. Това се посочва в мотивите на проект на Наредба за промяна на Наредба № 1 от 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации, публикуван за обществено обсъждане.

През 2023 г. в страната са регистрирани 295 случая на векторно-предавани инфекции, включително 10 внесени случая на малария. Само от началото на 2024 г. болните вече са 419, като се наблюдава тревожен ръст в заболяванията от лаймска борелиоза и западнонилска треска – съответно 2 и 31 пъти повече от предходния период.

Всичко това подчертава изключителната важност на навременната и ефективна дезинсекция.