По празниците хора около Пловдив сигнализираха за десетки случаи на срещи с влечуги, които веднага провокираха въпроси за опасните змии у нас. На една такава среща се е натъкнала жена на път за Асенова крепост. Снимките, които е направила на влечугото, предизвикаха много коментари в социалните мрежи.

Докато почти всички бяха единодушни, че това на снимките е пепелянка и тя определено е красавица, за това доколко са опасни пепелянките, се разрази истински спор.

"Много ме е страх от змии, но тази наистина е красавица! Дано е успяла да избяга от някой двуног хищник!"

"Отровата невротоксин на пепелянката е силна, може да убие един кон за 5-7 минути и да умре в агония".

"Ако настъпиш, хапе при самозащита, иначе бяга изпълзява в храстите."

"Пепелянка хапе при самоотбрана, слаба отрова, нашия балкан е пълен с такива."

"Пепелянка и е женска, както и при хората е по-лоша от мъжките. Женските са с кафеникава шарка, а мъжките с черна."

Според един от потребителите, очевидно доста запознат с влечугите, в България няма змии, чиято отрова е достатъчно силна, за да убие здрав човек. Мъжът смята, че усложнения след ухапване от отровна змия могат да възникнат обикновено при малки деца, възрастни със сърдечни проблеми, хора, които развиват алергични реакции или други заболявания. При ухапване симптомите са болка, подуване, понякога дори изтръпване. Ако няма усложнения, отшумяват за 1-2 дни. Отровата на пепелянката може да бъде опасна за малки деца или възрастни хора с влошено здраве. И пак според него до смърт стигат едва 1% от пострадалите..., с което определено успокои страстите на всички коментиращи.

Друг потребител обобщи с познатото чувство за хумор в такива случаи: "Всеки мъж поне веднъж в живота си е имал загубена битка със змия".
 
GlasNews.bg си направихме труда да проверим в мрежата какво пише за красавицата от снимките. Оказва се, че пепелянката, която обитава българските земи, е два пъти по-отровна от кралската кобра - поне според Тракийското херпетологично дружество в България.
 
Шест са отровните змии у нас, с които трябва много да внимаваме и евентуална среща може да има фатален край - пепелянка, усойница, остромуцунеста усойница, каменарка, котешката змия и вдлъбнаточелия смок.

Пепелянката се смята за една от опасните европейски змии заради дългите си зъби (до 13 милиметра) и сравнително силната отрова. На главата си има специфичен израстък ("рогче"), по което много лесно се разпознава. Макар и много рядко, се срещат и безроги пепелянки. Пепелянката е активна предимно през деня, в низините и при топло време - също и нощем. Храни се главно с дребни бозайници и птици, по-младите екземпляри - с гущери. Понякога яде и змии, включително други пепелянки, затова е определена като канибал.

Отровата на змиите атакува основно кръвообращението, кръвта, кръвните елементи и тъканите в близост до мястото на ухапване. То е болезнено, отекло и възпалено. Общите симптоми след ухапване са слабост, световъртеж, главоболие, сърцебиене, потене и гадене. По-тежките случаи са съпроводени от температура, продължително повръщане и стомашни колики. Понижаването на кръвното налягане в такива моменти може да доведе и до проблеми с кръвообращението.

Големият бонус на пепелянката по нашите земи е, че е мързелива и страхлива. Важно е да се знае, че змиите нападат, когато се чувстват заплашени или бъдат настъпени примерно.