От над 10 години терен за озеленяване и улична регулация се ползват за паркинг на компанията на Илиян Филипов.

Изоставила ли е контролът община Пловдив върху все по-малкото имоти, с които разполага? Може ли най-голямата транспортна фирма да обсеби огромни площи общински имоти, за да изгради незаконен ведомствен паркинг? Възможно ли е този паркинг да съществува 10 години, без никой от градската управа да разбере, или просто са получили „стимул“, за да си затварят очите? Може ли този имот да бъде придобит от частна фирма, без да плати една стотинка на община Пловдив? Изглежда отговорите на всички тези въпроси са риторични…

ВИДЕО

Наш зрител ни сигнализира, че от години фирма „ПИМК“ ООД е завзела два общински имота, без да е ясно дали по някакъв начин се плаща наем за тях или съществува друг законен способ за ползването им.

Сигналът съдържаше информация, че върху въпросните имоти от години функционира паркинг, на който спират тирове, ремаркета и влекачи на „ПИМК“, а на двата входа има бариери, които пропускат само техни камиони.

Терените се намират между бул. „Рогошко шосе“ и бул. „Марица-Север“, непосредствено до базата на ПИМК. Единият е с площ от 6 895 кв.м и според Кадастъра е публична общинска собственост с предназначение „обществен селищен парк, градина – за озеленяване“. Другият парцел е 14 451 кв.м и обгражда първия имот. Това е уличната регулация на бул. „Марица-Север“, която според Общия устройствен план трябва да се свърже с бул. „Рогошко шосе“.

И двата имота обаче не се използват нито от община Пловдив, нито по предназначение.

Проверка на GlasNews на място показа, че има две бариери – на едната пише „ПИМК Вход“, а на другата – „ПИМК Изход“. Видно е, че двата парцела се използват като паркинг от транспортната компания. Видео от дрон също показва как имотът е обсебен.

Десетките тирове, разположени на двата имота, се виждат както в сателитните снимки в Кадастъра, така и в Google Maps. В хронологията на промените в терените може да се проследи, че тези имоти са превърнати в паркинги с бариери преди повече от 10 години.

Колата на Google Street View е заснела местността през 2024, 2022, 2019 и 2015 година – на всички изображения паркингът съществува и е с контролиран достъп. Най-ранната снимка е от 2012 година, когато се вижда, че теренът е свободен.

За последните 13 години няма нито едно решение на Общинския съвет или заповед на Община Пловдив, с която този имот се предоставя на частно дружество. Логично може да се предположи, че ПИМК не просто ползва имота без правно основание, а дори след две години може да поиска да го придобие без да плати и стотинка на община Пловдив по давност. С решение от 2022 година Конституционният съд отмени забраната за придобиване на общински и държавни имоти по давност след 15 години.

Какво предприе градската управа?
След сигнала ни към тях в края на март, им бе необходим повече от месец, за да отговорят на нашето запитване. В крайна сметка го получихме на 16 май. В него се казва:

„С писмо от 31.03.2025 г. община Пловдив изпраща уведомление до кмета на район „Северен“ и до Пловдивския общински инспекторат да извършат проверка за ползването на общински имоти, находящи се в гр. Пловдив, представляващи ПИ с ИД 56784.508.734 и ПИ с ИД 56784.508.735, във връзка с постъпил сигнал по електронната поща на общината.

Междувременно от ОП „Общинска охрана“ уведомяват, че патрули на предприятието правят регулярни проверки в района и към момента нарушители не са открити, като обходите ще продължат.

На 22.04.2025 г. служители на Община Пловдив, дирекция „Общинска собственост“, извършват проверка на място, от която се установява, че върху общинските имоти са разположени камиони и ремаркета. На границата на ПИ с ИД 56784.508.734 по КК и КР на гр. Пловдив е изградена бетонна ограда, която според представител на дружеството „ПИМК“ обособява тяхната транспортна база. Не е открита бариера, ограничаваща достъпа.“

„На 30.04.2025 г. Пловдивският общински инспекторат съобщава, че при извършена проверка е установена поставена подвижна бариера, която ограничава ползването на общинския терен. След проведен разговор с представител на транспортната фирма и дадено предписание, бариерата е премахната. Седмица по-късно от сектор „Общинска полиция“ към ОД на МВР-Пловдив уведомяват, че са извършили проверка на място, от която се установява, че общинските имоти се използват от фирма „ПИМК“. Те са оградени с телена мрежа, като достъпът до тях е ограничен с бариера и жива охрана, поради което не могат да се предприемат действия по административен ред. С писмо от Община Пловдив се дава двуседмичен срок, в който терените да бъдат освободени доброволно. В противен случай ще бъдат предприети действия за принудително изземване на терена.“

Отговорът на Община Пловдив разкрива няколко обстоятелства, които не само са притеснителни относно обсебването на имота, но и показват, че има отдели и звена, които не действат в полза на обществения интерес, а защитават частната компания ПИМК.

На първо място, от ОП „Общинска охрана“ в своите „регулярни обходи“ не са установили никакви нарушения или нещо смущаващо. Обсебването на имотите не е от месец или година, а от десетилетие.

На второ място, на 22 април от „Общинска собственост“ и район „Северен“ посещават терена, като бариерата вече е премахната. Това предполага, че някой е предупредил фирмата, която е демонтирала ограничителите и е опитала да заличи следите.

На 30 април от Общинския инспекторат извършват нова проверка и установяват, че бариерата е върната. Едва седмица по-късно полицията окончателно потвърждава, че имотите се ползват от ПИМК незаконно.

Изнесените данни от градската управа са изключително тревожни, защото показват срастване на общинската администрация с голяма частна фирма в лицето на ПИМК, която вероятно корумпира тези служители. Не е изключено връзката да е бившият зам.-кмет Пламен Райчев, отговарял за отдела по „Общинска собственост“ в минал мандат, а сега – главен инженер в компанията.

Кметът на район „Северен“ Венцислава Любенова също прояви странно поведение при запитване на нашата медия какво се случва с проверката. Тя заяви, че „в район 'Северен' нещата са дошли много късно и все още не е извършена проверка“. Такава към момента няма. Тя пое ангажимент да даде обратна връзка, когато приключат дейностите – 40 дни по-късно.

В заключение – имаме обсебени общински имоти за милиони от ПИМК, възможни корумпирани служители и чадър над фирмата в няколко ключови звена на Община Пловдив. Дали градската управа ще изземе имотите си? Предстои да разберем, а ние ще следим случая.