По примера на френския "малък човек", и перничани ще облекат жълти жилетки и ще излязат на шествие заради водната криза. Хората определено вече са на ръба на търпението и молебенът, който е предвиден за днес, ще се превърне в нещо доста по-различно.
Проявата ще започне в 12.30 часа, а организатор е инициативният комитет „Спаси Перник”. От 18 ноември градът и околните населени места, захранващи се от язовир „Студена” са на воден режим, а на 21 декември бе обявено и бедствено положение.
Шествието ще тръгне от Съдебната палата и ще мине през центъра на града до площад „Кракра”, където ще бъдат огласени исканията на гражданите.
Сред исканията на протестиращите са - оставки, съд и присъди на всички ръководни длъжностни лица, отговорни за хуманитарната криза и екологичната катастрофа, не на увеличението на водата, както и спешен избор на нов управител на „ВиК”.
Настоява се също за присъединяването на алтернативни водоизточници за захранване на общината с вода, подмяна на водопреносната мрежа в града и безвъзмездна помощ от страна на държавата за справяне с кризата и преодоляване на негативните последици от нея.
След шествието в 13.30 часа в централния пернишки храм „Св. Иван Рилски” ще бъде отслужен молебен за преодоляване на безводието.
Ето исканията и предложенията на жителите на Перник, публикувани от Инициативния комитет във Фейсбук:
1. Да се търси отговорност от всички длъжностни лица, довели със своите действия или бездействие до хуманитарната криза в Перник. ОСТАВКИ, СЪД и ПРИСЪДИ на всички ръководни длъжностни лица, отговорни за хуманитарната криза и екологичната катастрофа. Незабавно отстраняване на министрите на МРРБ, МОСВ и техните ресорни заместници.
2. „Не!“ на увеличението на цената на водата – да се наложи мораториум за община Перник.
3. Спешно да бъде избран нов управител на „В и К“ ООД – Перник.
-Да бъдат редуцирани сметките за вода на гражданите до обичайните сметки, получавани от домакинствата през летните месеци, предвид въздуха по тръбите, навъртането на неизползвани кубици вода вследствие от режима;
-Да не се заплаща ползваната вода като питейна, предвид негодността ѝ за пиене в момента.
4. Да бъдат обсъдени и въведени компенсаторни механизми за гражданите на град Перник и съседните засегнати населени места под формата на данъчни облекчения и социално подпомагане.
5. За трайно решаване на водоснабдяването на община Перник и координиране набелязаните мерки за преодоляване на кризата:
- Да се създаде междуведомствена работна група с представители на държавната администрация и учени от Българската академия на науките;
-Да бъдат осигурени международна хидроложка експертиза и международна експертиза за оценка на епидемиологичната обстановка в Перник;
-Да бъдат допуснати външни експерти в комисии и структури към държавната администрация и местната власт, създадени с цел справяне с кризата, номинирани и подкрепени от пернишката общественост.
6. Спешно осигуряване на алтернативни източници за водоподаване към индустриалните предприятия, за да се гарантира нормалната им работа и недопускане на социално-икономическа криза, да се спре водоподаването от язовир „Студена“ към промишлени и други предприятия за производствени нужди, и да бъдат поставени водомери към всички основни кранове.
7. Да се осигури присъединяването на алтернативни водоизточници за захранване на община Перник с вода за времето на липса на достатъчен воден запас в язовир „Студена“, включително пренасочване на алтернативни източници, които да захранват язовира. Редом с това да се извърши почистване на заблатяването и наносите от дъното на язовир „Студена“.
8. Ефективни дейности по подмяна на водопреносната мрежа в града. Приоритетно да бъдат осигурени средствата за реализация на проекта за обновяване водния цикъл на общините Перник и Радомир при пълна прозрачност при избора на фирми за реализацията на т. нар „воден цикъл“.
9. Държавата да предоставя безвъзмездна помощ на Община Перник за справяне с кризата и преодоляване на негативните последици от нея.
10. Да се инициират нормативни промени във В и К сектора, които да гарантират координацията между администрациите, подобряването на ефективността и да защитават данъкоплатците, явяващи се потребители на предоставяните обществени услуги от този сектор.
11. Областната и общинската администрация да създадат секции на официалните си интернет-страници за оповестяване на важна информация, свързана с кризата в Перник и селата, засегнати от безводието. Да се създадат обществено-експертни съвети към двете администрации, с включване на професионално доказали своя опит и престиж експерти - представители на гражданите, бизнеса и неправителствени организации.
Седем нови случая на ентероколит са регистрирани за последните 7 дни, отчетени преди празниците от РЗИ –Перник, съобщи „Перник нюз“. Заболелите са деца до 4-годишна възраст, те са от Перник и Радомир. Хоспитализирани са в болници в София и Перник. Увеличават се и заболелите от варицела.Заболелите са от Перник, Рударци, Драгичево, Кладница, Кленовик и са деца на възраст от 1 до 19-годишна възраст, предимно от детски градини и училища.
Снимката е илюстративна