Любов от пръв поглед с 23-годишната чехкиня Мария Хитилова през 1903 г. дава начало на българската връзка в живота на големия чешки художник Алфонс Муха.

Момичето е родено в Пловдив, където родителите й се преселват след Освобождението на България и остават там 4 години.
Баща й - Франтишек Хитил, е заместник главен прокурор на Източна Румелия и се слави като един от чехите, възродили държавата ни след Освобождението.

Случайна среща в театър събира младата чехкиня с големия художник. Инициативата обаче не била негова. Мария, която се влюбва в него от пръв поглед, успява да си уговори следваща среща с него. Муха отдавна копнеел да си намери чешко момиче. Тя му позира, той я рисува и страстта между тях пламва. И за двамата това е голямата любов на живота им. Мария и Алфонс се женят през 1906 г.

Марушка, както галено я наричал, се превръща в негова любима муза. На 6 март 1926 г. Муха тържествено открива изложбата в присъствието на кмета на Прага, представители на правителството и на академичния свят.

Сред българските художници, посетили събитието, се открояват имената на Елисавета Консулова-Вазова, Пандо Киселинчев, Никола Кожухаров, Димитър Гюдженов, Кирил Шиваров, Б. Митов, Стефан Баджов. В знак на приятелство големият плакатист и художник кани българските си колеги в замъка Збирох да видят готовите картини на неговата “Славянска епопея”, преди официалното й представяне. Две от картините изобразяват цар Симеон, делото на Кирил и Методий и цар Борис.

Българската делегация е оглавявана от министъра на образованието Никола Найденов, в нея влизат още пълномощният министър Борис Вазов, художникът Александър Божинов, скулпторът Иван Лазаров, историкът проф. Васил Златарски.

През 1929 г. съпругата му Марушка Хитилова е сред инициаторите на акция за събиране на пари за строежа на Дома на изкуствата в Пловдив. По същото време Муха изготвя художествените проекти за български банкноти от 50 и 100 лева.

Алфонс Муха умира на 14 юли 1939 година. Малко преди това е сред първите арестувани в Чехия от Гестапо. Освободен е, но вече е бил с влошено здраве. Любимата му Марушка умира 20 години по-късно – през 1959 година. Семейството на Алфонс Муха и Мария Хитилова често общува с български интелектуалци и творци. Сред тях е и снахата на Иван Вазов – художничката Елисавета Консулова-Вазова.

Източник: Акция "Фото Пловдивъ", използвани са материали на 24chasa, svobodnaevropa, danybon.