Имотният пазар в града под тепетата бележи значителен ръст през последните години. Сега обаче обстановката заради коронавируса е малко по-различна. Извънредните мерки, наложени от държавата като начин за справяне със ситуацията, буквално парализираха част от отраслите у нас. В много отношения бизнесът е с вързани ръце, това важи донякъде и за имотите в Пловдив.
Това е така, тъй като огледи не могат да се правят, а Националното сдружение на недвижимите имоти съветва бизнеса да се адаптира спрямо новите мерки и да бъде гъвкав. Една от препоръките е да се правят виртуални огледи, но по думите на собственик на агенция за недвижими имоти в Пловдив – това не е решение.
„Не смятам, че човек може да се ориентира за даден имот само по снимки или видео, а още повече да се извърши покупка.“ Пред Glas.bg собственичката на агенцията с над 20-годишен опит в областта даде яснота по отношение на няколко ключови въпроса:
"Допреди две седмици насам нещата си вървяха доста добре, но спряха. Има много голямо търсене, но масово няма предлагане и именно затова цените са доста високи. Пари за финансиране има, проблемът не е в това. Категорично мога да кажа, че спад на цените на имотите не може да се случи.“
Тя допълни още, че вече започнатите сделки по покупко-продажба за момента са затруднени, но е възможно те да се реализитат чрез пълномощни.
„Имам клиент, с когото започнахме сделка, но той в момента е в Италия, а там мерките са доста строги, той няма как да се прибере, затова е задействано пълномощно, с което ние от тук да движим нещата. През годините съм минала и през други кризи, далеч по-страшни, защото бяха финансови. Сега не смятам, че се случва нещо страшно, банките имат пари, хората имат пари, просто сме чисто физически ограничени заради епидемията с коронавируса. Според мен има психологически аспект на нещата. Хората са притеснени, дори граничещо с паника, новините ни заливат с много страшна информация, което води до нереални заключения. Но няма как да паднат цените. Това са процеси, които се развиват с години. Например преди десет и повече години, ако един имот - тип боксониера, е струвал 3000 евро, сега този същият струва 30 000 евро. Като цяло тенденцията е към растеж, а по време на подобни изпитания, както сега, по-скоро се очаква застой.“
По отношение на съвети на специалисти, че по време на рецесия хората трябва да инвестират в недвижимо имущество, собственичката обясни: „Винаги, когато хората са имали пари, те са ги инвестирали в имоти, защото там те са най-добре съхранени. Това не важи само в условията на криза. Откакто няма ограничение за броя на имотите, които може да притежава един човек, тенденциата е абсолютно такава. Да не забравяме, че в Пловдив има най-много издадени разрешителни за строеж.“
По думите ѝ, може да се очаква закупилите имоти за инвестиция да започнат да ги продават, тъй като е възможен отлив от търсенето на имоти под наем.
“По отношение на наемите, ситуацията е следната – много работници ще бъдат съкратени и ще им се наложи да се върнат по родните си места. Да кажем, един човек, дошъл в Пловдив от малко населено място с малко опции за работа, търсейки препитание тук, му се наложи да се върне обратно, то колко време ще изкара там? Може би година, а след това отново ще се насочи към някой по-голям град, за да търси работа, съответно и жилище. В тази връзка много апартаменти, обявени под наем, ще останат празни, но разбира се, интересът отново ще се възобнови.“
„Относно продажбите, имам опит с много хора и различни ситуации. Голяма част от тях искат да продадат имот за максималната цена, която може да му се вземе, но тя невинаги е адекватната. Имам случай с човек, който осем години продаваше апартамента си, но цената му беше прекалено висока, а той не беше склонен да я намали. Накрая го продаде - точно за колкото искаше. Какво обаче се случи? То е все едно да ви дам 20 лева и да ви кажа да ги похарчите сега, или да ви дам същите 20 лева и да ви кажа да ги похарчите след осем години. Има огромна разлика какво ще можете да си купите с тях. Затова когато някой ми каже „не бързам“, веднага става ясно, че иска максималната цена, но не си дава сметка, че тя във времето няма да бъде реална.“
„Ако някой иска да създаде кризата, просто няма да им се получи“, завърши специалистката, като призовава хората да спазват въведените мерки.
Брокер 09:24, 26.03.2020
Смешница
Евгени 12:23, 26.03.2020
Няма по смешно интервю от такова с анонимен капацитет в дадена област. Аз пък съм Уорън Бъфет, нл тук се предствям като брокер от пловдив с 4 годишен стаж. Ето и моя съвет. Сега е време за покупки, с уговорката, че сега е след 12 месеца, от които първите 6-9 офертните цени минимум 20 % надолу, а след още 3 месеца продавачите узреят за насрещни оферти с още 15-20% надолу. Та, офертните цени на такива като този в статията дето чакал 8 години ще седят, но реално сделки ще се случват по описания маршрут.
Мери 15:23, 26.03.2020
Тази „специалистка” се е взела много на сериозно !!!
Bobo 18:57, 26.03.2020
Е сега известно време няма да лапат брокерите ха ха
Недвижим 19:33, 25.03.2020
Ще си говорим пак след 30 дни! Кой продал- продал, всеки купуваш сега е съзнателно набутан!
Аз 19:59, 25.03.2020
Хахахахах .Отдавна не съм се смял на такава простотия в статия !