В Пловдив - линейките с болни от коронавирус продължават да обикалят здравните заведения в града, за да търсят свободни места. За да се сложи край на забавянето на спешните случаи, медицинският щаб в Пловдив въвежда нова организация за хоспитализиране.
Средно между 30 и 40 пациенти с COVID-19 за денонощие се транспортират с линейките на Спешна помощ в града. Често обаче заради липсата нa PCR тестове и заради недостиг на свободни легла, линейките са принудени да се разкарват понякога по час и половина от болница в болница, за да хоспитализират пациентите.
С новата организация всяка болница с COVID отделение ще бъде задължена да гарантира легла само за пациенти на "Спешна помощ". Така в целия град ще има запазени 80 легла.
"Пациентите, които Спешна помощ предлага за хоспитализация, в над 90 процента от случаите се касае за тежко болни хора. Това са обикновено възрастни с придружаващи заболявания", коментира пред Нова тв д-р Иван Стойнов директор на Спешна помощ- Пловдив.
"Не мога да се съглася при 20 ангажирани болници в Пловдив и областта и 1100 легла да има подобни случаи. Отделяме малко над 80 легла като оставяме 1000 за хора, които стигат сами до болниците", посочи областният управител на Пловдив Дани Каназирева.
Проблем за сега остават COVID зоните в поликлиниките и доболничната помощ. У нас само около 100 поликлиника имат възможност да отделят такива зони и легла за пациенти с коронавирус.
От пресцентъра на общината съобщават, че общинската МБАЛ "Св. Пантелеймон" в Пловдив подава ръка на другата общинска болница в града като част от средствата на лечебното заведение ще бъдат прехвърлени на МБАЛ "Св. Мина".
Това е станало ясно от писмено заявление на управителя на МБАЛ "Св. Пантелеймон" д-р Константин Сапунджиев до Директора на РЗОК - Пловдив Йорданка Караиванова.
Сумата, която МБАЛ "Св. Пантелеймон" ще предостави безвъзмездно на МБАЛ "Св. Мина", е в размер на 267 653 лева. Допълнителното финансиране на общинската болница възлиза на стойността на незаплатените дейности през 2020 г. за болнична помощ на МБАЛ "Св. Мина" до 01.11.2020 г.
По думите на д-р Константин Сапунджиев за последното тримесечие МБАЛ "Св. Пантелеймон" е на икономия от определения лимит на лечебното заведение с 372 218 лв., се посочва още в съобщението.