Чл.-кор. Евгени Семков, директор на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория – БАН, почина след кратко боледуване. Поклонението ще се състои в понеделник, 6 януари, от 13:30 ч. в Ритуалната зала на Централните софийски гробища.
Той е завършил висше образование в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (1980-1985), Физически факултет, със специалност физика, специализация по астрономия. Има богат професионален опит в областта на астрономията като методист в Градската астрономическа обсерватория, София (1985-1987), редовен аспирант в ССА с НАО (1987-1990), оператор на 2-м телескоп на НАО Рожен (1990-1994), научен сътрудник (1997-2006), доцент (2006-2015), професор (от 2015).
Защитил е дисертация за степен доктор през 1994 г. и за доктор на науките през 2023 г. Научен секретар на ИА с НАО (2008-2016), директор на Института по Астрономия с НАО (2016-досега). Носител е на Награда за високи научни постижения в конкурса по повод 145-ата годишнина на БАН–2014 г. и на награда „Питагор“ за 2024 г.
Чл.-кор. Семков беше член на Международния астрономически cъюз, Европейския астрономически съюз, Съюза на астрономите в България.
„По време на двата мандата на чл.-кор. Семков като директор на ИА с НАО, институтът разви и значително подобри научния си капацитет, увеличавайки качествено и количествено своя състав. Бяха спечелени различни национални и международни проекти, включително финансирани от ЕКА и по програма "Хоризонт" на ЕК. ИА с НАО координира два обекта от Пътната карта за научна инфраструктура (РАЦИО и LOFAR-BG), които спомагат за обновяване на оптичните и развиване на радио-наблюдателни инструменти на световно ниво. Бяха извършени и редица подобрения на материалната база както в София, така и в НАО Рожен където, за първи път от откриването на обсерваторията през 1981 г. бе изграден нов 1,5-м телескоп. Значително беше развит капацитетът на административния персонал на ИА с НАО“, отбелязват от БАН.
Те посочват, че основната област и подобласти на научните изследвания на чл.-кор. Евгени Семков са астрофизика и звездна астрономия. Допълнителни области и подобласти на научни изследвания са звездообразуване, звезди преди главната последователност, фотометрична и спектрална променливост на звездите, активни галактични ядра, блазари, симбиотични звезди. Специализирал е и в чужбина и е осъществявал международно сътрудничество с различни изследователски обсерватории и институти в Армения, Гърция, Индия. Участва и в сътрудничества с астрономи и научни колективи от Италия, Япония, САЩ, Индия, Франция, Германия, Хърватия и др.
С кончината на чл.-кор. Семков астрономическата общност у нас загуби един от най-изтъкнатите си представители.