Българската православна църква почита днес паметта на Света великомъченица Марина. Светицата се счита за покровителка на водите и закрилница на града. Имен ден празнуват Марин, Марина, Маринела.На днешната дата своя празник празнува Созопол.
Света Марина била дъщеря на езически жрец в Антиохия през трети век и е възпитана от баща си в идолопоклоничество.
Бог й дал да узнае истината и я призовал при себе си. Марина много желаела да получи своето кръщение, но нямало свещеник нито в града, нито в околностите, който да извърши тайнството. Пръв гонител на Марина станал нейният баща. 16-годишната девойка срещнала управителя на източните провинции Олимврий и смело му изповядала вярата си, заради което била подложена на ужасни изтезания. Молитвите й към Бог да я удостои да мине през водата на кръщението навели Олимврий на мисълта да я удави.
Хвърлили вързаната девойка в грамадна каца с вода. Тя започнала да се моли на Господа да й развърже веригите, а водата да бъде желаното от нея свето кръщение и възраждане за вечен живот.
Едва свършила молитвата, оковите се разкъсали и неизказана светлина огряла Марина. Мъченицата стояла във водата и пеела хвалебствена песен. След това била осъдена на смърт.
Прочетете още
- 09:24 На метри от плажуващи: Джипове дрифтят по плажа на Паша дере ВИДЕО
- 08:00 Студенти от СУ излизат на протест срещу увеличаването на таксите за платеното обучение
- 09:58 Израел нанесе масивни въздушни удари по Йемен, използвайки 20 изтребителя
- 09:00 Климатик по варненски: Шише поддържа охлаждането в градски рейс СНИМКИ