Православната и Католическа църква чества успение на Света Анна - майката на Света Дева Мария. Чества се като покровителка на бременността, раждането и майчинството.

Според вярванията повече от петдесет години Анна и съпругът й Йоаким са нямали деца. По-късно, след много молитви, отправени към Бог, двамата са посетени от ангел, който им съобщава, че ще имат дете, което трябва да бъде наречено Мария и което ще донесе радост на целия свят. Анна обещава да посвети детето си на служба на Бог.

В християнския свят Анна е сред най-разпространените имена. В превод от староеврейски то означава "благодат". Света Анна е покровителка на женското начало, на брака, семейството и майчинството. Закрилница е на момичетата, бременните и вдовиците.  Отбелязва се и като празник на врачките. Светицата се почита най-вече от жените като покровителка и защитница на бременните невести и на раждаемостта. За да могат да износят плода и да раждат леко, на празника се спазват строго някои забрани - не се работи нищо, не се пере и мие, не се шие и плете. Според поверията  жените не трябва да работят, за да не се разболяват децата им.

Българите наричат празника Лятна Света Анна. Той е разпространен в района на Западна България и Родопите, особено в Асеновградско. Там приемат, че Лятната св. Анна бележи края на лятото.

Вярва се, че ако в дома има бременна жена се следи кой ще е първият гост през деня, защото се вярва, че бебето ще е от същия пол.

Имен ден на 25 юли празнуват: Ана, Анабел, Анелия, Анета, Ани, Анита, Анна, Блага, Вилиана, Яна, Янка както и Анани, Добри, Енчо, Яни, Янко, Янчо.