Св. Герман бил син на сенатор, убит от император Константин Погонат (668-685). От млади години той се посветил да служи на Бога. Заради благочестивия си живот и духовната си просветеност той отпърво станал кизически епископ, а в 715 г. бил избран за цариградски патриарх.
Като такъв употребил много старания да вразуми император Лъв III Исаврянин (717-741 г.), който се обявил против поклонението на иконите, но напразно. Лъв поискал почитането на иконите да бъде осъдено на събор.
Св. Герман починал през 740 година на 95-годишна възраст и бил погребан в манастира „Хора” в Константинопол. По-късно мощите му били пренесени във Франция.
Свети Герман оставя в наследство химни за прослава на светците и Божията благодат, проповеди и тълкувания на трудните места в Светото Писание.
В народната представа се свързва с много по-древни езически повелители на небесните летни бури – град, дъжд, огнена стихия. Българинът го нарича Герман, Гечо, Джерман, Калоян, Кабаиван, Скалоян, Драганчо и изпълнява на празника му обичай за предизвикване, измолване на дъжд.
Нарича се още Герман Градушкар, защото пази хората от градушка. Негови побратими градушкари са Вартоломей (11 юни), Лисе (14 юни) и Видовден (15 юни).
12 май се отбелязва и като Световен ден на медицинските сестри от 1974 г. по инициатива на Международния съвет на медицинските сестри (ICN). Денят е в чест на годишнината от рождението на първата медицинска сестра Флорънс
Имен ден празнуват Герман, Геро, Искра, Искрен, Герана, Герасим, Герда.
Касапина Звяр 02:03, 12.05.2023
Господар на градушките и всичко друго съм АЗ! Скоро ще съм господар и на онова пъпчиво недоносено педалче,което драска неграмотни дрисни под всяка статия.Майка му и баща му са мои роби помиярите му мръсни.