В православния календар се чества Св. великомъченик Пантелеймон. Заради вярата си той е бил подложен на жестоки мъчения и през 305 г. е посечен с нож от хората на имп. Максимилиян. Преданието гласи, че вместо кръв от тялото му потекло мляко.

Народът ни нарича този празник Пантелей пътник и Воден Пантелей.

Названието Пантелей пътник идва от наблюдението, че на този ден прелетните птици започват да се събират на ята и да се готвят за дълъг път.

Воден Пантелей е свързан с поверието, че светецът св. Пантелеймон, на когото е наречен празникът, е господар на силните поройни дъждове и наводненията.

Слепи и болни посещават лековити извори и обричат курбани за здраве.

Жените не трябва да подхващат никаква работа на този ден, защото в противен случай ще се случат лоши работи и някой от семейството ще се разболее.

Смята се, че Свети Пантелеймон e християнски светец, покровител на пътуващите. Според някои източници, обаче това не е вярно. Традиционно Пантелеймон се свързва с лекарите, аптекарите и пр. В българската традиция Пантелей е приеман за покровител на баячки, чакракчии и врачки и други подобни.

Пантелеймон е роден под името Пантолеон, което буквално значи лъв във всичко. Той учи за лекар. Името Пантлеймон, което приема значи всемилостив.

На този ден имен ден празнуват: Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка.