Българската православната църква почита днес паметта на св. Мина.

Известният чудотворец се смята за покровител на семейството и закрилник на сираците и бездомните. 

Той е почитан и като патрон на всички народни лечители, знахари, воини, както и пазител на хората, поели на дълъг път. 

Светецът закриля и жените и този ден те се молят пред иконата му за здраве на децата си, както и за радост и благополучие на своя дом. 

Св. Мина бил войник в Египет, изповядвал християнската вяра и служил във войската. За вярата си, след мъчения, той бил посечен с меч през 296 г. 

В народните представи св. Мина пък бил "господар на вълците, които трябвало да пуска и да прибира". Неговият празник бележи средата на така наречените Вълчи празници – от Архангеловден до Коледни Заговезни – времето, в което вълците бесуват.

Тази нощ десетки пренощуваха с надежда в манастира "Свети Мина" край София.

Всяка година хиляди се стичат там, за да запалят свещ за здраве и да се преклонят пред чудотворната икона на светеца. Вярващите са убедени, че той сбъдва молитви, а болните получават изцеление.

Иконата на светеца в Обрадовския манастир се смята за чудотворна, а свещениците тук разказват, че всяска година стават свидетели на нови чудеса.

Празничната литургия днес е водена от Великотърновския митрополит Григорий.

На днешния ден имен ден празнуват Виктор, Виктория, Минчо, Минка, Мина.