Летният трафик по магистралите ни провокира много въпроси. През последните години „Тракия“ получи името „магистралата на смъртта“ – и не случайно. В най-натоварените месеци ежедневно възникват катастрофи, а търпението и толерантността на много от шофьорите се оказват крехки.
Масова практика е когато трафикът е спрян поради инцидент, някои водачи да потърсят изход от „задръстената“ ситуация. При стандартно три ленти по скоростния път – изпреварваща, активна и аварийна – именно третата изглежда най-удачна. Разбира се, тя не случайно се нарича аварийна.
Аварийната лента може да се използва само при внезапно възникнали повреди и то не за дълго. В никакъв случай за движение, престой, почивка или паркиране.
Повечето от вас са ставали свидетели на подобно безразсъдно поведение на шофьори, а естественият въпрос е има ли адекватно прилагане на глоби.
Няколко ситуации от последните дни провокираха темата в социалната мрежа. От публикувани кадри на шофьори ясно се вижда как масово законите не се спазват.
У нас за подобно нарушение законът предвижда отнемане на книжката за 3 месеца, а глобата е 1000 лева. При повторно нарушение – книжката се отнема за 6 месеца, а глобата става 4000 лв. Важно е да се уточни, че повторно е това нарушение, което е извършено в рамките на една година от влизане в сила на наказателното постановление за същото нарушение.
Друг пример от магистрала в Италия нагледно показва, колко бързо подобни действия биват спирани. На заснето видео шофьор решава да изпревари колона от чакащи коли през аварийната лента. В този момент полицейски автомобил става свидетел и незабавно тръгва след водача.
За разлика от България, в Италия санкциите за същото нарушение са от 419 до 1682 евро. Отнемане на от 10-20 контролни точки.
Както става ясно, глобите са сравнително близки по размер. Проблемът е в прилагането им. Именно чувството за безнаказаност у нас е повод за подобно поведение на много шофьори.
Потребители във Facebook коментират:
„И в момента е пълно с тарикати в аварийната лента. Полиция няма!“
„Полицията ли ще превъзпитава малоумните тарикати, които цял живот не са се научили на елементар правила и уважение?!? Ако ще чакате полицията да НАУЧИ тези тъпани, значи от половина България полицаите трябва да са там и да пишат, толкова много идиоти има.“
„Не им пожелавам полиция и актове... пожелавам им като им притрябва нещо, тогава аварийната лента да е по-претъпката от сега!“
При друг случай с шофьорка: „Следващата наглярка, която се опитва да кара в аварийната лента и след като не я пуснахме, показва средни пръсти.“
„Вместо такива да получават зверски глоби, полицаите с бързите БМВ само мигат.“
А ето и мигновената реакция на италианската полиция:
В заключение на база двата примера установяваме, че там, където законите се спазват, нарушителите са значително по-малко. Изводите оставяме на вас.