Добър жест на жител на столичния квартал "Връбница" трогна стотици.
Неизвестен засега добър човек е поставил хранилка за връбчета, която се радва на голям успех. Това е видно от кадър в социалната мрежа.
"Искам да поздравя човека който се грижи за тях ! Това дръвче е зад последния вход на Бл 527 , Връбница 1. Хубаво е когато имаме благородни съграждани! Поздравления!", написа Силвия Габровска.
Множество потребители аплодираха добрината.
Действително всичко това е много позитивно, тъй като години наред бе отчитан спад в броя на врабчетата. В проучване от зимата на 2021 г. бе посочено, че около 50% от популацията на домашното врабче в Европа е изчезнала в последните 40 години, като бройката им на континента е с 247 млн. по-малко в сравнение с 1980 г. Една на всеки шест птици от Стария континент е изчезнала в последните четири десетилетия, след останалите засегнати хвъркати видове са още жълта стърчиопашка, скорец и чучулига.
Най-тежка е ситуацията при домашните врабчета, които са намалели наполовина. Основна причина за това са променящите се аграрни практики и масовото използване на пестициди, което лишава птиците от основния им източник на храна извън градовете. В урбанизираните региони положението не е по-различно и предположенията на експертите са, че там домашните врабчета се борят с недостиг на храна, болести и мръсен въздух. Специалистите от няколко години предупреждават за вредни агропрактики, които в бъдеще може да доведат до т. нар. „тиха пролет“.
През 2022 г. Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) представи резултатите от 19-годишно проучване на широкоразпространените видове птици в България. Домашното врабче отново е в категорията на намаляващите видове с 51% спад в популацията от началото на отчитането през 2005 г. досега.
Врабчетата са много социални и живеят в колонии. Въпреки че врабчетата не принадлежат към групата на водните птици, те могат да плуват много бързо, когато се спасяват от хищници.Има случаи на врабчета, които живеят и се размножават в пещери под земята или пък други, които прекарват целия си живот в складове, което доказва, че са много адаптивни птици.Врабчета могат да преживеят между 4 и 5 години в дивата природа.Врабчетата летят със скорост от 38,5 км/час, но могат да достигнат скорост от 50 км/час. Котките са най-големите неприятели за малките домашни врабчета, убивайки голям брой неопитни птици, скоро след като са напуснали гнездото.
Мариана 08:12, 03.02.2024
От къде може да се купи такава хранилка?
Elitar
От Практикер. Ние с мъжът също купихме няколко от там и веднага две бяха откарднати :(((
НикогаПовечеСДС-Чума 08:15, 03.02.2024
Къде спи кмета, че не вземе да го глоби , за да напълни хазната !? И врабчетата оцеляха по чудо от СДС Чумата, като мен.
Инж. Василев 10:26, 03.02.2024
Занимавам се с горско стопанство. Тази статия, както и много други за флора и фауна е написана от човек който не разбира от материята. Основните проблеми на врабчетата са два - липса на храна и липса на места за гнездене в големите градове. Мога да дам пример с едно село в района на Самоков където е пълно с врабчета, защото има стари къщи покрити със старите керемиди и там гнездят и отглеждат малките си. Със съвременното строителство намалява и популацията, защото покривите на сградите се правят в повечето случаи с други материали, но но с въпросните стар цигли и керемиди.