Повече от 700 домакинства се включиха в екокампанията на Община Марица три седмици след старта й. Инициативата за разделно събиране на отпадъци на администрацията се провежда в шест населени места – Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Пилотният проект, който се осъществява на принципа „От врата на врата“, се реализира в партньорство с „Екобулпак България“ АД. Домакинствата отделят хартиени, картонени, пластмасови и метални опаковки в светложълти прозрачни чували за разделно събиране, които във всяко населено място се събират по график. Сред изискванията, които трябва да спазват включилите се в екоинициативата, са отпадъците от опаковки трябва да бъдат празни – без храна и течности, кашоните – сгънати, а пластмасовите бутилки и кеновете – смачкани.

„Най-активно в кампанията се включват домакинства от Трилистник. 310 семейства вече събират разделно своите отпадъци от опаковки в специално предоставените им, лично от кмета на селото Мирчо Петров, жълти чували“, поясни старши специалистът „Чистота“ в общината Радка Дивекова.

Във Войводиново 110 домакинства участват активно в екоинициативата, като и.д. кмет на селото Румяна Шапкарова отчита ръст от 70% на желаещите да се включат в нея от старта й преди три седмици. Близо 150 чувала са събрани за този период.

„Отчитаме успешен старт на кампанията, като за това спомогнаха и проведените екоуроци в общината, както и в нашето училище „Св. Св. Кирил и Методий“. Заедно с общинския съветник Димитър Чолаков направихме презентация, която се възприе изключително добре от децата. След това те идваха в кметството със своите родители и се записваха за екоинициативата“, сподели Шапкарова. Тя благодари на Димитър Чолаков за създаването на електронна платформа в социалните мрежи за записвания и заявки за чували. „Изключително удобна е за работещите семейства, на които не им се налага да идват специално до кметството, а правят своята заявка електронно. Освен това могат да планират и кой да им вземе събраните чували“, поясни Шапкарова. Тя допълни, че жителите на селото са доволни от инициативата за разделно събиране, която облекчава битовия им отпадък и освобождава място в предоставените им съдове за смет тип „кука“.

В Царацово повече от 150 чували с отпадъци са събрани за последните 10 дни. „Щастлив съм, че около 70 домакинства от нашето село откликнаха с готовност. Това е ясен знак, че нашите жители имат отговорно отношение към природата и към бъдещето на децата ни. Вярвам, че с общи усилия ще превърнем тази инициатива в устойчива практика“, допълни от своя страна кметът на селото Димитър Петров.

В Труд до момента са се включили 100 домакинства, в Скутаре – 80, а в Маноле – 25.   

„На този етап може да отчетем успешен стартът на пилотния проект. Благодарим на всички 700 домакинства, с помощта на които над 2500 кг отпадъци ще бъдат рециклирани и ще се превърнат в суровина и ресурс за повторна употреба. Тяхната съпричастност и ангажираност показват, че заедно можем да изградим по-чиста и по-зелена община. Опазването на природата е отговорност на всеки от нас, а тази кампания е крачка в правилната посока. Призоваваме още семейства от шестте населени места да се включат в проекта“, заяви кметът на Община Марица Димитър Иванов.

За три седмици в шестте села са събрани 814 чувала, които на 100% са годни за рециклиране  отпадъци от опаковки.