На този ден църквата чества възкръсването на Лазар.
На Лазаровден девойките изпълняват моминският обичай лазаруване. Те са девойки в предбрачна възраст (познато е и детското лазаруване – на момиченца между 6 – и 11-годишна възраст, които подражават на големите лазарки), наричани лазарки или лазарици. Пеят се лазарските песни и се играят ритуални хора и ръченици.
Лазарките обикалят къщите, но ако случайно пропуснат някоя къща, според народната вяра нейните стопани ще ги сполети нещастие. Според вярванията, стопанката на къщата трябва да дари всяка лазарка със сурово яйце, което е символ на безсмъртието. С него също са се разваляли магии и са се правели гадания за бъдещето.
Според народните обичаи само лазарувало момиче може да се момее и да се омъжи. Затова е било задължително всяко момиче да лазарува.
На Лазаровден жените омесват погача с мед и я раздават за берекет. В много селища на този ден се прави най-голямата Задушница – Лазарската.
Празникът носи пролетно настроение на всички. Вярвало се, че думите, изречени на този ден, имат магическа сила и освен че помагат на девойките да станат жени, помогат и на пролетта да замени зимата.
Съществува народно поверие, че девойка, която е лазарувала не може да бъде похитена от змей.
По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клонки, които се поставят да на следващия ден – Връбница (Цветница) красят вратите.
На днешния ден празнуват всички, които носят имената Лазар, Лазо, Лачо, Лъчезар.
Прочетете още
- 20:01 Михаил Бериша се похвали, че шофира, докато е под домашен арест ВИДЕО
- 18:00 Мина месец от празниците! Малки деца продължават да гърмят пиратки в София ВИДЕО
- 15:00 Само студентите ли са виновни за боклука в "Студентски град" СНИМКА
- 16:00 Кози излязоха на паша в наш град. Поддържат тревните площи? ВИДЕО