Клисурският манастир „Св. св. Кирил и Методий“ е действащ девически православен манастир. Намира се на 85 km от София и на 9 km от Берковица. Разположен е в живописна местност, в западната част на Стара планина, в подножието на връх Тодорини кукли, в близост до курортното градче Вършец.

Десетки храмове в България носят имената на солунските братя св. св. Кририл и Методий, но има само един манастир, кръстен на тях - Клисурския. В него се намират мощите на св. Климент Охридски Чудотворец, св. великомъченица Екатерина, св. Варвара и св. Пантелеймон.

Той е четвъртия по големина манастир в България. Бил е център за духовен живот още по времето на Втората българска държава (1240 година). Манастирът е обявен за паметник на културата.

През 17 век шестима монаси се заселват в манастира с намерението да го възстановят. Доброто им начинание, обаче съвпаднало със смутните времена по време на бунтовете, съпътстващи Чипровското въстания от 1688г. След потушаването му, въстанниците се укрили при монасите. Не след дълго турска потеря се запътила към манастира. Бунтовниците се спасили като избягали към Балкана, а монасите останали на своя духовен пост. 

Не предали посоката на укрилите се бунтовници и затова били изгорени. На това място впоследствие бликнал извор, който се оказал целебен и много хора, изпълнени с вяра и смирение получили благодатно изцеление там. И природата се преклонила пред тази жертва на монасите в името на вярата и народа, като над извора израстнали шест букови дървета по броя на монасите.

Храм "Св. Св. Кирил и Методий"

Музей на църковната история във Видинската епархия, в него е представена историята на манастира от XIV век до днес. Един от най-ценните експонати на музея е позлатено сребърно евангелие с обков, което тежи 25 килограма.

 

На паркинга пред манастира има малко ресторантче, в което ще можете да се насладите на местни специалитети и да се потопите в атмосферата.