На огромен процент от пациентите с COVID-19 се регистрират тромбози в големите съдове, които са животозастрашаващи. Това заяви пред bTV националният консултант по ангиология и  началникът на Клиниката по Ангиология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда проф. Милена Станева.

По думите й тормбозите се появяват при над 16,5% от прекаралите заболяването, като това се случва както при самото заболяване, така и месец-два след него.

„Наистина COVID-19 е доста сериозно заболяване, при него се образуват тромби, както в малките, така и в големите артерии и вени”, обясни проф. Станева. По думите й е трудно да се каже към момента кое точно във ваксината предизвиква този страничен ефект.

„За съжаление в момента сме в такава ситуация - за малко време ваксината се приложи при изключително голям брой хора, така че е нормално да се чудим какво трябва да се прави. Ползите от ваксината обаче се по-големи, отколкото вредата. Това, което очаквам да се направи, е да се дефинира групата хора, при които ваксината на AstraZeneca не трябва да се прилага“, обясни още ангиологът.

По думите й е сигурно, че ЕМА ще излезе с препоръки коя точно група е застрашена и при коя група от населението да не се прилага тази ваксина или с повишено внимание да се поставя.

Проф. Станева коментира още, че експертите работят по въ проса дали е безопасно смесването на ваксините – втората да е РНК. Тя посочи за пример, че във Франция е взето решение при жени под 60 години, на които е поставена първа доза на оксфордската ваксина, втората да е иРНК ваксина. Тя посочи още, че в Англия е решено жени под 30 да не се ваксинират с AstraZeneca.

„До момента е ЕМА са докладвани общо 222 случая на тромбози и тромбоцитопении при над 34 милиона ваксинирани“, посочи още ангиологът.