Какви доказателства събраха разследващите от Районна прокуратура-Пловдив срещу бизнесмена Иван Тобиев, съпругата му и двамата задържани техни работници? Припомняме, че на 20-ти януари 2024г. прокурори и полицаи влязоха в базата, в която фирми на пловдивския бизнесмен Иван Тобиев от години необезпокоявано вадят пясък. За незаконен добив на огромни количества инертни материали от река Марица край Пловдив бяха задържани Иван Тобиев, съпругата му-Севдалина Хаджиева и още двама техни работници - Виолета Москова и Владислав Кискимов. Акцията се проведе след разследване на Тина Ивайлова и екипа й под наблюдението на Районна прокуратура- Пловдив.

Какво предстои? Ще бъде ли безкомпромисна прокуратурата в защита на законността и природните ресурси?

Говорят районният прокурор на Пловдив-Петър Петров и наблюдаващият случая прокурор-Нено Димов.

- Прокурор Петър Петров: През 2024 г. Районна прокуратура-Пловдив започна проверка на всички дейности, които се осъществяват от различни дружества, свързани с каквато и да е дейност по коритата на реките, които се намират на територията на областта. В хода на проверката, която в последствие беше образувано в досъдебно производство, са изискани и събрани множество материали от всички контролни институции по отношение на всички дружества, които извършват дейности по речните корита на територията на област Пловдив. Паралелно с това са получавани сигнали от граждани, от институции, които също са дали някакви насоки на разследване. И в хода на всички така извършени действия беше установено, че на място, където частно дружество има собствени имот база и е разположила там тежка техника, това дружество добива природни богатства- инертни материали, без да притежава необходимото по закон разрешение. Като в последствие така добитите инертни материали, а именно пясък, ги продава на различни дружества и лица, които ги закупуват от тях съвсем свободно. В тази връзка, благодарение на съвместната дейност на колегата, който е наблюдаващ прокурор, заедно с полицейски служители от областна дирекция на МВР Пловдив, на 20-ти януари 2025 г. беше проведена акция,  при която беше установено именно подобно деяние от страна на това дружество. Със специализирана техника се добиваше пясък от поречието на реката, от речното корито, който пясък беше товарен на камиони. Част от тях са собственост на въпросното дружество, друга част на други лица, които имат необходимост да си закупят подобен род имущества. 

- Прокурор Нено Димов: В хода на досъдебното производство бяха събрани доказателства след внимателния анализ от страна на Районна прокуратура- Пловдив за извършено престъпление по чл. 240а ал.3 т.3, т. 5 и т.7 вр. ал.1 от Наказателния кодекс. В хода на производството са привлечени в качество на обвиняеми 4 лица. По отношение на тях са събрани достатъчно доказателства, които да обосновават предположение в една така достатъчна степен на достоверност, че са извършили престъплението, за което сме ги привлекли към наказателна отговорност, за което им е повдигнато обвинение. 

- За това престъпление, какво предвижда закона? 

- Прокурор Нено Димов: За това престъпление законът предвижда наказание като вид лишаване от свобода, а неговият размер е от 2 до 8 години, както и кумулативно предвидено наказание глоба, в размер на от 5 до 50 хиляди лева.

- Тези лица, които са задържани, те с еднакви обвинения ли са?

- Прокурор Нено Димов: Да, формулировката на обвинението е следната: Въпросните обвиняеми, четиримата са го извършили с предварителен сговор, т.е всеки един от тях се е сговорил предварително с другите, за да осъществяват тази дейност. Всичките са с еднакви обвинения. Сега навлизаме  в една наказателно-правна материя, чисто професионално. Но това е, казвам го, не е в наказателно-правния смисъл да не могат да ни укорят юристите, но това е форма на съучастие. На задружна дейност, така ще го кажа. Т.е. всички имат едни и същи обвинения. По отношение на обвиняемите са взети една и съща мярка за неотклонение, по вид парична гаранция, но на И.Т и на С.Х са в размер на 15 хиляди лева, на В.М и на В.К са в размер на 5 хиляди лева, като те са съобразени с на първо място участието в извършване на престъплението на всеки един от степента и укоримоста в участието на извършване на престъплението. Поне от доказателствата събрани на настоящия момент на всеки един от обвиняемите и разбира се имотното им в състояние. 

- Казвате системност?

Прокурор Нено Димов: Да, по делото са събрани доказателства, че това не е еднократен акт. Говорим за системност на дейността, както и, че за осъществяването са използвани технически средства. Г-н Петров спомена съоръжения състоящи се от кофа, сеялник, поточна линия, които на първо място добиват от речното корито дъното съответния пясък. Той минава пресявка, почистване и се складира, разбира се, за последваща продажба. 

- Те нямат разрешително за тази дейност? 

Прокурор Нено Димов: От доказателствата по делото и от информацията, която сме получили от компетентните институции, съответната фирма няма разрешение за добив на природни богатства.  Точният термин е концесия. Добиването на природни богатства се  осъществява с концесия. Нямат концесия за добиване на природни богатства, имат разрешение за почистване на речното корито от наносни отложения.

Изобщо извършвали ли се такава дейност? Почиствали ли са речното корито?

- Прокурор Нено Димов: В хода на разследването, ще се установява дали е извършвана и такава дейност. Към настоящия момент акцентът е бил криминалната дейност, престъпната. 

Но всичко това се е случило със знанието на тези институции, които са им дали разрешението за почистване на коритото, вероятно? 

Прокурор Нено Димов: Районна прокуратура не може да каже, ние не можем и да предполагаме дали това е ставало със знанието или не. За това не можем и да го твърдим.  Ние сме събрали доказателства за тези лица, за които Ви споменах, за извършването на такова престъпление, за което ви казах. Към настоящия момент. Разбира се, разследването може да се каже, че е в началната си фаза.

- Относно печалбите, която е осъществявала тази фирма, като казваме системност, до къде е стигнало вашето разследване? Знаете ли за какви суми става въпрос?

Прокурор Нено Димов: Разследването буквално е в началния си етап, тъй като това развитие съвсем на скоро претърпява и бяха събрани достатъчно доказателства за извършване на престъпления. В хода на разследването ще се събират тепърва доказателства по отношение на печалби и на дружеството. Дали те са свързани и в какъв размер са те от тази дейност, за която  говорим. Към настоящия момент не можем да се ангажираме с това какви са печалбите и в какъв размер са. Единственото, което можем да кажем до този момент е, че също предмет на разследването ще бъде, разбира се, количеството и стойността на добитите природни богатства, толкова доколкото има квалифициращи състави на това престъпление, които са за особено големи размери, но това е различно от печалбата на дружеството. 

- Прокурор Петър Петров: Това са неща, които трябва да бъдат изследвани със способите, които са предвидени в НПК. Ако в хода на разследването колегата констатира нерегламентирани суми или суми, които не са отчетени по надлежния ред, ще бъдат отделени материали и ще бъде сезирана компетентната прокуратура,  която в случая се явява Окръжна прокуратура-Пловдив. 

А вие като казвате, че сте изискали такива документи и разрешения от всички институции?

- Прокурор Петър Петров: Да, от всички институции и за други дружества. За абсолютно всички дружества на територията на областта, които по една или друга форма извършват, каквато да е дейност в близост до речно корито. 

 И само във фирма „Билд Инерт“ ЕООД ли открихте нарушения? 

- Прокурор Петър Петров: Продължаваме разследването по всички направления. Към днешна дата е констатирано, че въпросната фирма, която вие цитирахте, е извършила действия, които наказателния кодекс е инкриминирал. И ясно, че не фирмата, а лицата, които упражняват фактическото владение върху фирмата и техни служители. 

- Не за пръв път става публично достояние, че те работят по този начин?

- Прокурор Петър Петров:-Не можем да коментираме колко пъти са работили, или не са. Към настоящия момент, наблюдаващият прокурор е събрал доказателства за един продължителен период от време, който започва от 2024 г. и завършва на 20-ти януари 2025 г. Период, през който са събрани доказателства, че тези лица са извършвали нерегламентиран дейност, с която е инкриминирано от наказателния кодекс и в частност от член 240а. 

Базата е запечатана, т.е спира работа дружеството. На този етап, или?

- Прокурор Нено Димов: Към настоящия момент базата е запечатана. Още повече, че там Районна прокуратура-Пловдив със съответните процесуално-следствени действия, които са предвидени в наказателно-процесуалния кодекс, е иззела и веществени доказателства, които обаче са в значителен обем и размери  и не могат да бъдат преместени физически, ако мога така да се изразя.  В този смисъл, те са там на място. Базата е запечатана, поставена е под полицейска охрана и към настоящия момент там няма никой, освен полицейските служители, които осъществяват охраната.

- Прокурор Петър Петров: В заключение искам да добавя, че в хода на разследването се работи по няколко направления, като в случай, че констатираме нередности, и други дружества ще  бъдат привлечени към наказателна отговорност, също  и други лица, които по един или друг начин нарушават закона. Ние своевременно отново ще информираме обществеността на град Пловдив и на Р. България. За извършените деяния, прокуратурата ще бъде безкомпромисна и категорична към всяка една форма, чрез която се добиват природни богатства в нарушение на установения законов ред. 

Акция на прокуратура и полиция в Пловдив! Проверяват фирма за незаконен добив и търговия с инертни материали

Обвиниха Иван Тобиев и жена му за незаконен добив на инертни материали от реките Марица и Чая