Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България се обръщат към партиите, регистрирани за предстоящите на 19 април предсрочни избори, с настоятелно искане българският туризъм най-сетне да се превърне в държавен приоритет и да намери достойно място в програмите им.
В тази връзка ги призовават да покажат програмите си за сектор туризъм, като отговорят на следните въпроси:
- Финанси и данъчна политика
- ДДС ставка: Каква е дългосрочната им визия за ДДС в туризма (ще подкрепят ли запазването на ниска ставка)?
- Бюджет за реклама: Какъв конкретен процент от преките приходи от туризъм в държавния бюджет ще бъде реинвестиран в национална реклама?
- Кадри и пазар на труда
- Визи за сезонен труд: Имат ли план за облекчаване на процедурите за внос на кадри от трети страни, тъй като в момента процесът е изключително тромав?
- Дуално обучение: Как ще обвържат образованието с нуждите на бизнеса, за да не се налага преквалификация на всеки нов служител?
- Инфраструктура и свързаност
- Достъп до курортите: Какви са плановете им за завършване на ключови пътни артерии (напр. магистрала „Черно море“ или пътя към Гърция)?
- Летища и полети: Предвиждат ли субсидиране на чартърни полети извън активния сезон?
- Дигитализация и администрация
- Единна система (ЕСТИ): Как ще оптимизират работата с държавните регистри, за да се намали административната тежест за малките обекти?
- Статут на националните курорти: Ще инициират ли промяна в Закона за туризма, която да регламентира управлението и финансирането на големите курорти?
- Устойчивост и бранд „България“
- Целогодишен туризъм: Какви са конкретните мерки за подкрепа на СПА, винения, културния и приключенския туризъм?
- Кризисен мениджмънт: Имат ли готов план за реакция при геополитически кризи, които засягат имиджа на страната като безопасна дестинация?
След обявяването на програмите ще бъдат изпратени писма до партиите с искане за среща, след което ще сведем събраната информация до нашите членове и партньори, за да могат те да направят информиран избор, когато отиват до урните, уточняват от бранша.
Прочетете още
- 20:00 SOS от с. Славяни: Пробит покрив застрашава книгите и живота на хората в читалището СНИМКИ
- 19:00 Опасна маневра на път край Пловдив: Шофьор изпреварва в забранен участък ВИДЕО
- 21:00 Яж това и мозъкът ти ще „помладее": диета забавя стареенето с над 2 години
- 22:00 Градушка с размер на грейпфрут удари САЩ – NASA с необичаен апел към хората