61 644 лица са се регистрирали в бюрото по труда от началото на извънредното положение до момента, като от тях 32 000 са подали заявление за парично обезщетение, а около 9000 са намерили работа. Това заяви социалният министър Деница Сачева по време на брифинг в Министерския съвет.
По думите й само за последните 20 дни са обработени над 103 000 различни заявления, като идват и хора, които трябва да се разписват по различни срокове за обезщетения.
„Средно в бюрата по труда трябва да се обслужват около 4000 души дневно. Надявам се да проявим разбиране към извънредното натоварване, на което те са подложени. Във всички областни градове ще бъде осигурена полиция, която да следи за реда по време на опашките. В много от градовете открихме и допълнителни офиси, за да могат хората да се обслужват максимално бързо. Безработните могат да ползват различни консултации за издаване на служебни бележки и възстановавяне на регистрации", поясни министърът.
„В момента колегите приемат заявления по постановлението за мярката 60/40. Приемат се и заявлениеята за обезщетение към НОИ. Всички документи в бюрата по труда могат да бъдат подавани електронно или по пощата. Заявленията могат да бъдат свалени от интернет страницата на Агенцията по заетостта, да се попълнят и да се изпратят. Имаме възможност да направим служебен контрол на данните, които са подадени в заявлението. Още веднъж призовавам тези, които могат, да не идват на място. За съжаление, броят на хората, които използват електронни услуги е много малък – става въпрос за едва 3 %", обясни Деница Сачева.
"Секторите, в които хората са намерили работа, са тези, които в момента имат повишена икономическа активност - хранителние вериги, онлайн търговия, доставки. Също така дейности свързани с охранителната дейност, социалните дейности и рециклиране на на отпадъци", посочи министърът.
Сачева заяви, че всички срокове се удължават автоматично до края на извънредното положение и не е нужно тези хора да ходят по службите и помоли да не се увеличават излишно опашките.
Бюрата по труда пък всеки ден трябва да обработват около 400 души, като министърът на вътрешните работи е поел ангажимент да да помогне за реда по време на опашките с полицейски екипи.