Ще се сбъдне ли прогнозата, че цената на килограм череши ще достигне 50-60 лв., след като дърветата в Кюстендилско измръзнаха преди няколко седмици?
Георги Марков е стопанисва градина в благоевградското село Ново Ходжово. Неговите дръвчета вече са дали плод, защото гледа ранен сорт череши. „По-късните сортове, които по време на големите студове вече цъфтяха, са загубени на 100%”, обясни земеделският производител. Марков не скри, че очаква по-висока от миналогодишната цена за продукцията си. Причината – слабата реколта.
От колеги в Гърция разбрал, че и там тя ще е нищожна. Производителят е чул и спекулациите за испански череши. „Сигурното е, че българската ще е слабо представена на пазара”, добави той.
Според изпълнителния директор на стоковото тържище в село Първенец Илия Гатев не се забелязва сериозно поевтиняване. "Въпреки това има някои сезонни плодове и зеленчуци, които бележат понижение в цените си. Пример за това е пресният картоф - вече струва 3 лева. Същото е и при ягодите, все повече продукция излиза от тях, затова цената им е максимум 8 лева за килограм. Вносните са около 6 лева - и идват от Гърция. Краставиците и доматите не поевтиняват, защото и разходите за отглеждането им се задържат на високи нива. Като цяло пролетната салата ще ни излезе по-скъпо с около 10-15%", каза той за Нова.
По думите му вносните зеленчуци са с около един лев по-евтини от българските. "Черешите са на стойност около 25 лева в момента, но те тепърва излизат. Вероятно ще поскъпнат с повече от 100%, защото имаше много малко производство. А заради климатичните условия ще има по-малък внос на лимони, което ще понижи цената им", предвиди Гатев.