Кошерите в Пловдивска област заплашително намаляват. Използването на неразрешени препарати от земеделските производители, липсата на контрол в пръсканията, студената зима и масовият внос на евтин мед със съмнително кочество са част от проблемите. Браншът е в колапс, а прогнозите са, че до десетина години България може да остане без пчели.

„Колегите от Северна България отчитат 90% смъртност при пчелите. При нас смъртността е малко по-ниска, но въпреки това ситуацията е критична. В момента събираме информация, по груби пресмятания сме загубили около 50 на сто от семействата”, коментира пред TrafficNews председателят на пловдивското сдружение „Акация 1899” Николай Гайдов в навечерието на днешния 20 май - Световния ден на пчелите. Той е обявен с резолюция на ООН през декември 2017 г. и има за цел да повиши осведомеността за значението на пчелите и тяхната защита. 

Според наблюденията на Гайдов смъртността при пчелите е в резултат от комбинация от фактори. Освен заради пестициди, полезните насекоми умират и заради тежкия климат в последните две години и различни заболявания.

Това е принудило пчеларите в областта драстично да намалят кошерите и да започнат работа на заплата, тъй като от пчеларството вече не могат да се изхранват. Други пък напълно се отказват от пчеларството.

Николай Гайдов смята, че ще има български мед тази година, но ще е много по-малко, отколкото бе в предходните. „Лошото е, че ние като потребители не можем да го разпознаем. Има изискване да се пише, че медът е произведен извън Европейския съюз. Но там, където това е записано, е с много мънички букви”, обяснява пчеларят.

Като цяло вносът е в огромни количества. Той идва основно от Украйна, от където се вкарват продукти и от трети страни. В същото време българският мед намалява и тази тенденция ще продължи.

„С климата не можем да се преборим. С пръсканията, за съжаление, също не можем. Третира се с нерегламентирани препарати, не във времето, в което е разрешено. С колегите гоним едната пръскачка, излизат още три-четири. От БАБХ дори да искат, нямат капацитет да контролират. Тъжно е, но до няколко години нещата вървят към приключване на бранша”, казва Гайдов.

На този фон цена от 20 лева за килограм български мед е напълно реална в момента. „Вносният мед, който пристига у нас, не е минал през същия контрол, през който минават нашите продукти. Изискванията на Европейския съюз са в меда да няма употреба на антибиотици при отглеждане на пчелните семейства. Докато в Украйна, Китай, Виетнам никой не контролира”, посочва председателят на „Акация 1899”. И допълва, че и той, и колегите му са обезверени.