Традиции в голяма част от страните в Европа са свързани с поднасянето на вода от чешмата с кафето. Кафето с вода е класика във Виена, в съседните Гърция, Турция, в останалата част от Балканите, Арабския свят, по Средиземноморието и дори в Западна Европа. У нас, въпреки доброто качество на питейната вода, което позволява консумацията ѝ директно от чешмата, това не е така.

Няколко предприети кампании в годините доведоха само до "няколко лястовички" сред заведенията в страната, в които могат да ти сервират чешмяна вода, но в същото време е практика да ти се откаже такава, ако поискаш.

"Чешмяна вода не би трябвало да бъде отказана на никой клиент. В противен случай говорим за липса на опит в бранша и за дефицит на човечност. Много хора просто не искат да ползват бутилирана вода, коментира за Радио Варна Николай Танчев от Фондация "Гея".

Чешмяната вода е добра възможност за хората да ползват чиста вода и това е право на всеки един човек. Съвсем резонно е в заведенията за хранене да се предлага вода, каза още Танчев. По думите му, в почти цяла Европа, когато седнете на заведение, можете да получите вода, за която не плащате.

Чешмяната вода е здравословна, тя идва от проверени източници, подчертава Танчев. Това, което невинаги можем да разберем при бутилираната вода обаче е какъв е нейният път - през складовете, през открития превоз, до момента, в който консумираме вода със съмнително качество, допълва той пред БНР.

Достъпът на човек до чиста вода трябва да е цел на всяка една институция, категоричен е Николай Танчев. В случая органите на правителството са тези, които трябва да се застъпят за интегрирането на чешмяна вода по заведенията. Не толкова заведенията и техните политики за печалба трябва да са определящи, а националните институции, които да гарантират това фундаментално право на гражданите, посочва Танчев.