Силен гръм разтресе Пловдив и района преди минути. Десетки хора се стресираха от него в центъра на града, предаде репортер на GLAS.bg.
Причината за мощния тътен е преминаването на изтребител над града, който премина звуковата бариера. Според експерти, подобно преминаване над града първо е забранено и второ може до доведе до щети на жилищни сгради.
Как се преминава звуковата бариера?
Свръхзвукова скорост е придвижването на обект, по-бързо от скоростта на звука (Мах 1). За обекти, движещи се в сух въздух с температура 20 °C при морското равнище, тази скорост е приблизително 344 m/s (1235 km/h). Скорости, по-високи от пет пъти скоростта на звука (Мах 5), често се наричат хиперзвукови. Когато само някои части от обекта, като например краищата на роторни лопатки, достигат свръхзвукова скорост, тогава се говори за трансзвукова скорост. Това обикновено се случва между Мах 0,8 и Мах 1,2.
Звуците представляват механични вибрации и се пренасят в еластична среда под форма на вълни с периодично променящото се налягане. В газове, звукът се разпространява надлъжно с различна скорост, която зависи най-вече от молекулната маса и температурата на газа, докато налягането има слабо влияние. Тъй като температурата и съставът на въздуха се изменят значително с надморската височина, числата на Мах при самолетите могат да се променят независимо от постоянната скорост на самолета. Във вода при стайна температура, за свръхзвукова скорост може да се счита всяка скорост над 1440 m/s. В твърди тела, звуковите вълни могат да се поляризират надлъжно или напречно и могат да имат дори по-високи скорости.
Чепа 20:18, 16.06.2020
Да четат тъпунгерите с мисли за градушки и кариери.Ако ви се четат тъпаци във фейса,ще ги намерите.Сами се показват без да ги викаш.