Със сини буркани на пътя и специален режим на движение ще се движат колите на Държавна агенция "Разузнаване" и служба "Военна информация".
Това решиха депутатите, които приеха на първо четене промени в закона за ДАР, внесени от Димитър Лазаров и депутати от ГЕРБ.
С тях се правят промени и в Закона за движението по пътищата. Специалният режим на действие за ДАР и "Военна информация" е необходим с цел да се обезпечи сигурността при транспортиране на оперативни пратки, съдържащи разузнавателна информация, както и при превоз на разузнавателни лица от партньорски служби, пише в мотивите на вносителите.
Служителите на ДАНС вече могат да извършват проверки за установяване на самоличност на лице в случаите на задържането му, провеждане на интервю, предупреждение, призоваване на граждани и образуване на административно-наказателно производство, гласи друг текст, с който пък се променя закона за ДАНС. Досега при задържане служителите на агенцията е трябвало да викат органите на МВР, за да се установи дадена самоличност.
С промените в закона се създава междуведомствено контратерористично звено, разположено в ДАР, което включва представители и на ДАНС, служба "Военна информация", МВР, митниците и главния прокурор.
Служител на ДАР пък вече може да бъде временно отстранен от длъжност, ако му бъде отнет или отказан достъп до класифициране информация, а длъжността му изисква това, гласи друга промяна в закона. Но заплатата му продължава да тече.
Променят се и изискванията за назначаване на инспектори за предотвратяване на конфликт на интереси в агенцията - вече ще се изисква 3-годишен стаж в агенцията, а не 5, както досега.
Работещите в ДАР вече няма да имат конфликт на интереси, ако паралелно участват в юридически лица с нестопанска цел.
Дава се възможност на шефа на ДАР да определя какви да са медицинските и психологическите изисквания за назначаване на служители. Досега те са били като за служба с армията. А освен ВМА право да извършват изследванията вече ще имат и други болници, пише "24 часа".
Със закона се разписва, че държавните служители под прикритие вече не могат да ползват болниците и санаториумите на МО и МВР.
При уволнение ще имат обезщетение, но само ако са работили поне 3 г. То ще е в размер на 10 заплати.
След напускане на агенцията служителите няма да могат да контактуват с лица, станали им известни при изпълнение на оперативно-разузнавателна дейност без разрешение на шефа на ДАР и ще подписват и декларация за това.