Българският лекарски съюз настоява за спешни нормативни промени, които да регламентират осигуряването на 24-часов достъп до фармацевтични услуги. Денонощните аптеки в България са около са около 30 на брой, или 1% от всички действащи аптеки в страната, сочат данните на съюза. Денонощни аптеки изобщо липсват в региони като Видин, Враца, Разград, Смолян и Търговище. При спешна нужда от медикаменти през нощта хората, живеещи в тези райони, пътуват с километри до съседни населени места.
Сега е моментът и фармацевтичната помощ да включи всичките си ресурси в борбата с пандемията и да помогне на българския пациент, осигурявайки 24-часов достъп, пише съсловната организация на лекарите.
Лекарите напомнят, че в началните стадии на болестта, при 90% от случаите, не е необходимо да бъдат приемани лекарства, за които трябва рецепта. От особено значение да бъдат взети в самото начало витамини, минерали, антипиретици и др., а за да се случи това е необходимо гражданите да имат сигурен и бърз достъп до медикаменти, за които не е нужна рецепта 24 часа в денонощието.
По примера на високоразвитите държави съюзът предлага още медикаментите без рецепта да може да се продават в хранителните вериги, денонощните магазини и други търговски обекти с непрекъснат цикъл на работа.
"След като складовете за лекарства на едро, вносителите и притежателите на разрешителни за употреба многократно заявиха, че няма недостиг на медикаменти, призоваваме аптечната мрежа в най-кратки срокове да поеме своята отговорност за навременно осигуряване на необходимите лекарства в аптеките на територията на страната", пише Лекарският съюз.
На калпав съюз 12:33, 15.11.2020
аптеките му са малко. Угода нема.