Студент трябваше да бъде спасяван два пъти за четири дни от връх Фуджи извън сезона — след като се върнал да търси мобилния си телефон.

27-годишният катерач първоначално бил спасен с хеликоптер от пътека на най-високия връх в Япония, който се извисява на 12 388 фута (3 776 метра).

Китайският студент бил изтеглен във вторник, след като изгубил котките си (специални шипове за обувки за по-добро сцепление при зимни условия) и не успял да слезе от маршрута.

В събота той отново се върнал на планината, за да търси вещи, които бил оставил след първото спасяване, включително мобилния си телефон.

Друг турист, изкачващ се извън сезона по пътеката Фуджиномия, която се намира на 9 800 фута (3 000 метра) надморска височина, открил студента, съобщиха от полицията.

Маршрутът Фуджиномия е най-краткият до върха сред четирите основни пътеки, тъй като започва от най-голяма надморска височина.

Полицейски говорител каза пред AFP: „Подозираше се, че страда от височинна болест, и беше откаран в болница.“

По-късно органите на реда установили, че студентът, който живее в Япония, е същият човек, който бил спасен само няколко дни по-рано, съобщават медии, цитиращи анонимни източници.

Според съобщенията, студентът се върнал да търси мобилния си телефон, но не е ясно дали е успял да го намери.

Министерството на околната среда на Япония подчертава, че всички пътеки към върха са затворени в този период на годината.

Официалният сезон за катерене започва в началото на юли и завършва в началото на септември, като се предупреждава, че е "много опасно" да се опитва изкачване извън този прозорец.

В официалните препоръки се казва:

„След края на сезона планинските хижи също затварят, а суровите атмосферни условия на връх Фуджи често носят със себе си силни ветрове и снежни бури, което прави риска от инциденти изключително висок и опасен.“

Някои потребители в социалната мрежа X критикуваха мъжа, че е пренебрегнал препоръките за безопасност, и заявиха, че трябва да покрие разходите по спасителните операции.

Кей Тайуо написа:

„Понякога загубеният телефон не е просто разсейване – може да доведе до опасни ситуации. Радвам се, че катерачът е в безопасност, но това е напомняне да бъдем подготвени и да даваме приоритет на безопасността в предизвикателни среди като връх Фуджи.“

Връх Фуджи, който последно е изригвал преди 300 години, е световно известен със своята идеална симетрична форма и е увековечен в произведения на изкуството като „Голямата вълна“ на Хокусай.

Миналата година властите предприеха мерки срещу пренаселеността и замърсяването, като въведоха такса за вход и ограничение на броя на хората по най-популярния маршрут — пътеката Йошида.

Това последва рекорд от над 220 000 души, изкачили планината между юли и септември предходната година.

От това лято нататък, туристите по всеки от четирите основни маршрута на планината ще трябва да заплащат входна такса от 4 000 йени (около 21 британски паунда).

Официалният сайт на връх Фуджи също предоставя съвети относно изгубени вещи, като препоръчва на катерачите да се обърнат към пунктовете в началото на пътеките или да се свържат с полицията.