Точно преди 43 години - на 4 март 1977 година, земята под планината Вранча в Румъния се разтресе с магнитуд 7.6 по скалата на Рихтер. България също се разтресе. Повечето от нас, които преживяхме земетресението, още си спомняме как ни е заварило, как сме бягали надолу по стълбите, как кристалните чаши на родителите ни се изсипваха от рафтовете на библиотеките (тогава те стояха там), как мръзнехме после по улиците, защото ни беше страх да се приберем...

Но най-много ужаса го помнят в Свищов...

Два жилищни блока рухнаха като детски кубчета и погребаха своите обитатели. Над 120 души намериха смъртта си само там. Беше петък и повечето хора се наслаждаваха на усещането за идващия уикенд. Тогава - в 21:24 часа, градът е връхлетян от истинско бедствие - 7,6 степен по скалата на Рихтер! Земята се разклаща за по-малко от минута, но картината е апокалиптична.

Пълен мрак навсякъде. Масова паника и истерия. Стенания изпод развалините. И... мародери, плячкосващи в тъмното каквото им попадне. Около полунощ спасителите започват да вадят първите трупове.

Блок № 1 на ул. “Георги Матев” - 1 и общежитието на завод “Свилоза” са се превърнали в огромни ковчези. 8-етажната жилищна кооперация по официални данни погребва 76 души. Най-голяма е трагедията на гръцката фамилия Стефопулу, която дава 9 жертви. Загиват родителите, синът, снахата, дъщерята и петте деца. Никой не е имал никакъв шанс – семейството е обитавало последния осми етаж на рухналата за секунди сграда. По ирония на съдбата многолюдната челяд е на гръцки партизани, потърсили спасение в България.

Общежитие на “Свилоза” дава 45 жертви. Всичките загинали до един са млади специалисти, пристигнали по разпределение в Свищов. За разлика от съседния осеметажен блок изпод руините на общежитието са измъкнати и доста оцелели по чудо в кухините на падналите вертикално пакети. Последната спасена е късметлийката Дочка Любенова, открита на втория ден. Тялото й било затиснато, а около главата й имало съвсем мъничко, но достатъчно място, колкото да диша.

Разрушени са много промишлени и 355 жилищни сгради, а 463 са силно повредени. Съборени са 5 училища, 50 са силно повредени. Разрушени са 21 административни и търговски сгради, други 35 са повредени. Засегната е църквата „Света Троица“, която е напълно възстановена едва през 2004 г.

Тогавашната официална соцмашина подхвърля данни за незначителни разрушения и няколко жертви. Напомня ли ви нещо това? Цели 10 години по-късно дойде и Чернобил...

Спасителят Георги Тодоров е първият, който се опитва да открие истината. Неговият списък на загиналите стига до 120. Опитът му да го разтръби чрез медиите се оказва мисия невъзможна. Стотиците жертви са скрити в мъглявите съобщения за неизвестен брой спасени, оцелели или само пострадали.

Всъщност истината се оказва много по-жестока от тази за Чирпанското земетресение през 1928 г., официално признато за най-убийственото в историята на България със 128 загинали. За учените сеизмолози днес истината за “Свищов-1977” г. вече не е тайна – около 250 жертви.

Сега, 43 години по-късно, стана ясно, че учени най-после са открили как да предсказват земетресения. Това става с помощта на неголемите и временни промени в гравитацията на Земята. Това ще им позволи да предугадят силата и продължителността на природното явление дълго преди то да се случи, съобщи преди часове специализираното издание Sciencedirect.

За целта изследователите използват сигнали, които се разпространяват със скорост около 300 хил. км в секунда и могат да бъдат регистрирани дълго преди относително бавните сеизмични вълни, които се движат със скорост 8 км в секунда.

Резките промени в гравитацията, провокирани от смесването на вътрешната маса на Земята или PEGS (бързи еластично-гравитационни сигнали), учените откриха сравнително неотдавна. Използвайки ги, изчисляването на наближаването на земетресения е възможно дълго преди да се проявят.

Трябва да знаете, че гравитационният ефект на явлението е изключително малък. Той възлиза на по-малко от една милиардна част от гравитацията на планетата Земя. Поради това сигналите PEGS може да бъдат регистрирани само при доста силни земетресения.