Снимки, разпространени в социалните мрежи, отново повдигнаха болезнения за София въпрос: нужни ли са повече зелени площи или паркоместа пред блока? На кадрите, заснети в столичен квартал, се вижда как цяла междублокова поляна – разположена между спортна и детска площадка – се е превърнала в импровизиран паркинг.

Няколко автомобила са паркирани директно върху тревата, подредени „стройно“ между млади фиданки и пътеки. На пръв поглед – обикновена гледка от софийското ежедневие. На втори – символ на безразличие към общественото пространство и зеленината в града.

„Така се спира на тревата!“, възмущава се Мирослав Тонев, който дава гласност на ситуацията в социалните мрежи.
„Така е навсякъде, всичко става в кал, а преди тук играеха и деца“, отбелязва Петко Чепишев.
„Няма санкции, значи може така!“, иронично обобщава Янаки Михайлов.
„А днес на протеста казаха, че и ние трябва да се променим като общество... Ами, няма да стане“, смята Латинка Панайотова.
„А на такова място като малки слагахме по два камъка и мачлето беше готово. То днес децата предпочитат мачлето да е на екрана, но все пак... Зелените площи трябва да се запазят!“, коментира Даниел Янев.
„В София няма празно!“, допълва Иван Иванов.
„Как така не са застроили тази поляна? Трябва всяка тревичка да се застрои и тогава няма да се паркира и няма да ви пречи нищо!“, гневи се Николай Ф.

 Законът какво казва?
Съгласно Наредбата за обществения ред в София, паркирането върху зелени площи е забранено и се санкционира с глоба от 50 до 200 лв. за физически лица, а за фирми – до 500 лв. В допълнение, автомобилът може да бъде репатриран, а разходите – за сметка на нарушителя.

Проблемът обаче е в контрола и прилагането на санкциите, които често липсват. А когато няма последствия, навикът става практика.

Случаят отново напомня колко уязвими са малките късчета зеленина в големия град. В стремежа да си осигурим място за паркиране „точно под прозореца“, често жертваме пространствата, които иначе служат за игра, отдих или просто дишане в бетонния град.

Време е да се запитаме – искаме ли град с живот между дървета, или между брони?