Изключително тежка пневмония при дете беше излекувана успешно в Клиниката по педиатрия към УМБАЛ „Свети Георги“. Става въпрос за 9-годишно момче, за което са полагани грижи 88 дни без прекъсване. Момченцето, което е имало предшестващо затлъстяване, е развило пневмонията след варицела. Белодробното заболяване се е усложнило с плеврални и перикардни изливи, тежко гнойно възпаление (абсцедиране) и миопатия. Детето е било на изкуствена белодробна вентилация 31 дни.
Чрез микробиологични методи е установено наличие на множество бактерии, обясни началникът на клиниката проф. Мария Спасова. В лечението са участвали почти всички клиники и отделения на УМБАЛ „Свети Георги“.
Терапията е проведена с 14 различни антибиотици, антитивирусни и противогъбични препарати, поддържаща и имуномодулираща терапия, физиотерапия. Направени са множество високоспециализирани изследвания на белия дроб.
Случаят е сред най-тежките пневмонии, лекувани в клиниката, допълни още проф. Спасова. Детето е изписано у дома с клинично възстановена белодробна функция и значително подобрени образни находки. Предстои лечение на затлъстяването и неговите усложнения.
„Когато откриха пневмония след варицелата, от Кърджали ни преведоха тук с линейка. В клиниката ми обясниха, че детето има много тежка двустранна пневмония и е в интензивно отделение, разказа майката, която почти през цялото време е била със сина си. Тя разкри, че в началото лекарите нямали голяма надежда. Но те се оказаха много добри. Направиха всичко необходимо и работят със сърце и душа, сърдечно им благодаря!“, допълни развълнувана жената. Малкото момче пък призна, че с много от специалистите станали приятели.
В лечебното заведение продължават обученията в Интегралния център на университетската болница. Наскоро там беше проведен обучителен курс на тема „Клинико-практични познания и умения при заболяванията в ендоскопската ендоназална хирургия“.
В програмата на еднодневния курс бяха представени спецификите в анестезиологичния подход при ендоназалната ендоскопска синус хирургия от доц. д-р Георги Павлов, който е лекар анестезиолог към Клиниката по анестезиология и интензивно лечение към университетската болница. След неговата лекция се проведе обсъждане на подготовката на операционната зала за функционална ендоскопска синус хирургия (FESS) и ролята на операционната медицинска сестра, представена от старша медицинска сестра към Интегралния център на университетската болница Славка Щерева.