Увеличават се случаите на насилие у нас, отчитат от Върховна касационна прокуратура. Над 7200 са досъдебните производства за упражнено насилие за миналата година. Най-много са делата по обвинения за нанесени телесни повреди - 4473, като голяма част от тях са случаи на домашно насилие. Във Велико Търново от пет години функционира Кризисен център, който оказва подкрепа на жертви на трафик и насилие.

Едва навършила пълнолетие, жена, която ще наречем Нели, е жертва на дългогодишно физическо и психическо насилие от баща си. В момента Нели е в безопасност в кризисен център във Велико Търново, настанена е тук за втори път.

"Първият път бях тук с майка ми братята ми и сестра ми, понеже тя претърпя и физическо, и психическо насилие. Това продължаваше в рамките на много години. След като навърших пълнолетие, започнаха да тормозят и мен физически и психически. Навърших пълнолетие, започнах работа в един завод и той ми взимаше заплатата, както я превеждаха. Бях нощна смяна, събуди ме от сън и ме наби", сподели тя.

Първата задача на специалистите е да помогнат на жертвите да напуснат токсичната среда и са се откъснат от насилниците.

"Ролята на психолога е да се отработи травмата от преживяното насилие, да се отработи стреса, като при повечето от потребителите се наблюдава депресия, посттравматичен стрес. За съжаление, насилниците са добри манипулатори, успяват да изградят манипулативна връзка с жертвите и им влияят след излизането им от услугата", коментира пред bgonair психологът Ивайло Първанов.

"Да им окажем съдействие, подкрепа за завеждане на дело по закона за домашно насилие, както незабавна защита, и е много важно постъпилите тук да се чувстват спокойно на първо място", каза социалният работник Джулия Василева.

Нели е взела твърдо решение да приключи с досегашния си живот на насилие и тормоз.