Всеки втори пенсионер ще взема минимална пенсия от 1 януари 2021 г. От тази дата тя ще се вдигне от 250 на 300 лв. Това предвижда бюджетът на държавното обществено осигуряване, който бе приет на първо четене от депутатите в петък заедно с този на здравната каса и държавния бюджет.
Таванът също ще се вдигне от 1 януари от 1200 на 1440 лв. Всички останали пенсии ще се осъвременят с 5% по швейцарското правило от 1 юли. До март ще се изплащат добавките от 50 лв. към всички пенсии. Минималната заплата от 1 януари ще е 650 лв. Максималният осигурителен доход ще е 3000 лв, пише 24 часа.
“300 лв. минимална пенсия от 1 януари 2021 г. е обещание, което изпълнихме. Ние мислим за хората за ужас на социалистите, които три години го предлагаха, знаеха, че няма да се случи. Същите те днес казаха, че това решение не е правилно. Същите, които улисани в своите вътрешни битки, забравиха да мислят за хората”, заяви Александър Сиди .
Според ДПС обаче бюджетът за догодина слага началото на края на финансовата стабилност на системата, каза депутатът Хасан Адемов.
Обясни, че половината пенсионери вече ще получават минимална пенсия, но около 70% от тях нямат достатъчен осигурителен принос. Какво казвате на хората - не се осигурявайте на реалния си доход, защото накрая ще дойде едно правителство и ще получите едно и също, каза още той.
12 лв. на ден ще е най-ниското обезщетение за безработните и през следващата година. Без промяна ще е и плащането на болничните - първите три дни са за сметка на работодателя, а от четвъртия - от държавното обществено осигуряване. Догодина е предвидено за болнични да отидат 637,2 млн. лева.
Запазва се периодът на паричното обезщетение за бременност и раждане - 410 дни. Парите за майчинство през втората година остават 380 лв. За тях в бюджета има 182,4 млн. лв.
658 млн. лв. са заделени за увеличаване на минималната заплата, а с 545 млн. ще се финансира увеличението на минималната пенсия. 390 млн. лв. са предвидени за покриване на отпадането на подоходния критерий за месечните помощи за деца до 1 г. 360 млн. лв. са планирани за увеличение със 17% на учителските заплати.
Въпреки кризата държавата опитва да съхрани основните си приоритети. За образованието увеличението е с 647,7 млн. лв. спрямо тази година, за здравеопазването - с 581,1 млн. лв. 2 млрд. лв. има за отбраната.
Социалната политика ще бъде финансирана с рекордните 1,35 млрд. лв. допълнително. Освен добавките към всички пенсии ресурс е заделен и за финансова подкрепа с ваучери за храна на най-бедните пенсионери.