Кърлежи налазиха детска площадка в центъра на Пловдив. За това сигнализира жителка на града. Множество от опасните насекоми са плъзнали по оградата на зоната за деца. Пловдивчанката предупреждава за опасността и допълва, че сигнал е подаден в общината.

„Здравейте, искам да ви предупредя за нещо УЖАСНО, на което се е натъкнала моя приятелка. Случката се разиграва на детската площадка, непосредствено до ТЦ Гранд на ул. „Капитан Райчо“. Както ще видите и на снимките, става въпрос за многобройни КЪРЛЕЖИ, полазили оградата на самата детска площадка. Подаден е сигнал към общината, но все пак имайте го предвид и вие,“ написа Марта Богоева.

Кърлежите са кръвосмучещи външни паразити, широко разпространени в природата. Обитават почва, храсти, дървета, дупки на гризачи, пещери, селскостопански постройки и др. За развитието им е необходима кръв, която смучат от диви и селскостопански животни, както и човека. През топлите месеци на годината /април до октомври/, биологичната им активност се повишава и много често човек се оказва техен гостоприемник. Кърлежите са преносители на редица микроорганизми, причинители на различни заболявания. Заразяването на човека става чрез ухапване от инфектиран кърлеж, по-рядко чрез смачкване с пръсти и попадане съдържимото на кърлежа през конюнктивата. За предаване на инфекцията са необходими средно 1-2 дни, поради което ранното сваляне на забития кърлеж е най-добрата профилактика.

Ухапването от кърлеж обикновено е безболезнено. Затова често остава незабелязано.

Правилно отстраняване на забития кърлеж – най-добре е това да стане с пинсети. Леко забилият се кърлеж може лесно да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавица. Отстраняването трябва да стане чрез постепенно издърпване, без въртене и без извиване.
Насочване към хирургично сваляне – при дълбоко впит кърлеж или при останали части от него след опит за сваляне.
Щателна дезинфекция на кожата след сваляне на кърлежа – с йод, спирт или одеколон.
При възможност сваленият кърлеж се поставя в шишенце и се носи за изследване. В противен случай се унищожава.
Известяване на личния лекар с оглед последващо наблюдение в продължение на 30 дни относно:
Локални прояви – зачервяване, болка на мястото на ухапването;
Общи прояви – температура, ставни болки, главоболие, обрив по тялото.