Предложеният от президента Румен Радев референдум не е за отказ от еврото, нищо подобно. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в "Панорама" по БНТ. "Много силно решение на президента Радев - трябва референдум за еврото, защото беше изгубено много ценно време, за да могат да бъдат запознати българските граждани с приемането на еврото - с всички плюсове и минуси, с всички рискове и с всички възможности, които това дава. Искам да разсея внушението, което беше направено в първите минути след изявлението на Румен Радев от хора, които дори не го бяха чули, че това е референдум за отказ от еврото - нищо подобно", коментира Йотова. 

По думите ѝ референдумът е начин да се попитат хората какво мислят.

Да направим темата, която предстои да се вземе, стратегическо решение, която е за десетилетия напред за България - да я направим достъпна, разбираема, да разсеем страховете. Дали ще се случи според българското законодателство, зависи от Народното събрание", допълни Йотова.

 
Оставката на Крум Зарков Йотова коментира така: "Живеем в свободна държава със свободен избор на хората, така е решил".

 
Вицепрезидентът призова да се вгледаме в аргументите на Румен Радев и в начина, по който е формулиран въпросът.

Има различни начини, по които може да се провери конституционността на референдума, според законите на страната и Конституцията - да стигне до хората или да не стига, възниква въпросът кой се страхува да пита българските граждани, каза Илияна Йотова.

Според нея България не създава прецедент.

 Малко по-рано държавният глава съобщи в обръщение към нацията, че внася предложение в Народното събрание за провеждане на национален референдум за приемане на единната европейска валута - еврото - през 2026 година.

 
Въпросът, по който държавният глава предлага да се произнесат гражданите е: "Съгласни ли сте България да приеме еврото през 2026 година?"

"Всеки български гражданин има право да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута - евро, през 2026 година?", отбеляза президентът.

Решението на Радев беше подкрепено от "Възраждане", "Величие" ИТН и МЕЧ, докато от ГЕРБ, ПП, ДБ, ДПС-НН заявиха, че няма да дадат своята подкрепя. 

Междувременно секретарят на президента по правните въпроси Крум Зарков обяви, че ще подаде молба да бъде освободен от поста си, тъй като не е съгласен с произвеждането на референдум по конституционно недопустим въпрос