Почти три четвърти от културните и природни обекти от световното наследство са аплашени, съобщи във вторник ЮНЕСКО.
В резултат на покачващите се температури екстремните климатични явления като урагани, суши, наводнения и горещи вълни стават все по-чести и по-интензивни, предупреждават учените.
Според ЮНЕСКО 73% от всички 1172 обекта (без морските) в Списъка на световното наследство са изложени на поне един сериозен воден риск – включително воден стрес, суша, речни или крайбрежни наводнения.
„Очаква се водният стрес да се засилва, особено в Близкия изток, Северна Африка, части от Южна Азия и Северен Китай, което представлява дългосрочен риск за екосистемите, културното наследство и общностите и туристическите икономики, които зависят от тях,“ посочват от организацията.
Културните обекти най-често са застрашени от воден недостиг, докато над половината природни обекти са изложени на риск от речни наводнения.
Например в Индия, монументът Тадж Махал в Агра е изправен пред воден недостиг, който увеличава замърсяването и изчерпва подпочвените води – процеси, които увреждат мавзолея.
В САЩ през 2022 г. масивно наводнение затвори целия Национален парк Йелоустоун, а щетите по инфраструктурата за възстановяването му надхвърлиха 20 милиона долара.
В Ирак, южните блата – считани за библейската Градина на Едем – изпитват „изключително висок воден стрес“, като над 80% от възобновяемите водни ресурси се използват за покриване на човешките нужди. Очаква се конкуренцията за вода в региона да се увеличи, тъй като климатът става по-горещ през следващите години.
На границата между Замбия и Зимбабве, Виктория водопад (Моси-оа-Туня – „димът, който гърми“) страда от повтарящи се суши и понякога се превръща в тънка струя вода.
В Перу древният предколумбов град Чан Чан и неговите 1000-годишни кирпичени стени са изложени на изключително висок риск от речни наводнения.
В Китай покачващите се морски нива, предизвикани от климатичните промени, водят до крайбрежни наводнения, които унищожават тинестите зони, където мигриращите водни птици намират храна.
Специфичното предупреждение за наводнения и суши идва около десетилетие след проучване, което установи, че 720 обекта на ЮНЕСКО, включително Статуята на свободата и Лондонската кула, могат да бъдат залети от морето в рамките на 2000 години, ако климатът продължи да се затопля със сегашните темпове.
Проучването изчислява, че 136 обекта ще бъдат в опасност, ако средната глобална температура се повиши с 3°C над прединдустриалните нива – прогноза в рамките на последния доклад на ООН за климатичните промени, според който без значителни политически промени има 97% вероятност за затопляне с 2°C и 37% шанс за 3°C средно затопляне.