Очакваната обстановка в петък (03.11.), отново ще придобие фьонови характеристики, като се очакват силни ветрове, особено северно от планинските склонове, като там ще доближи 100 км. в час.

Силен вятър се очаква над района на София, Берковица, Враца, Монтана, Чипровци, Белоградчик, Димово, Рабиша, Киреево, Старопатица,Грамада, Кула, Бойница, Дунавци, Видин, Плевен, Велико Търново, Търговище и Силистра, като там ще надмине 60-70 км. в час. През нощта срещу събота южният вятър над крайните югозападни и южни райони ще се усили. Особено в Рило-Родопската област и Източна Тракия, ще доближи 80-100 км. в час! Очакваме преминаването и на средиземноморски циклон на 4-ти ноември.

Според ЕС и ГФС на 4-ти ноември, през страната ще премине средиземноморски циклон. Очакваме много силни пориви на вятъра над Източна България, като на места ще се разразят и силни гръмотевични бури, особено над Централна и Източна България. Според SPM, ще има условия и за суперклетки!

На 4-ти ноември очакваната обстановка ще е силно форсирана и сигналът е много сериозен. Изглежда, че първата половина на ноември месец ще имаме крайно динамично време, като моделите прогнозират на 4-ти ноември и  възможни суперклетки над Централна и Източна България. Вероятността дори за едра градушка е висока, прогнозират от MeteoBalkans.

Нашият коментар  тук е, че трябва да се подходи с голямо внимание към предстоящата обстановка. Защото очакваните бури ще имат голям потенциал и за възможни материални щети. Очакваме две различни синоптични обстановки. Едната е фьонова обстановка на 3-ти и втората е преминаващ циклон.

За нас е много важно да дадем точна първична прогноза. Въпреки, че  подобни прогнози са трудни за прогнозирани, поради голямата динамика. Много зависи точно къде ще премине и самият циклон.

Какво е фьон?

Фьон е топъл и сух вятър, който духа от планината към нейното подножие. Това е най-известният пример за местна атмосферна циркулация. Наблюдава се в много планински региони по целия свят. Вятърът в умерените ширини, където се намира и България, е от запад на изток, така че преобладаващият пренос е западен, но фьонът е топъл южен вятър, който в София се появява най-често откъм Витоша при пренос на въздушни маси от юг-югозапад.