Вероятно всеки е преживявал това в даден момент. Разхождате се навън в студен ден, вятърът духа, и разбира се, носът ви започва да тече. Това е неприятно особено за мъжете с мустаци.
Но защо се случва това?
Обяснението е доста просто и всъщност е нещо добро – течащият нос на студено означава, че носът ви си върши работата. Когато вдишваме студен въздух, носът работи, за да го затопли и овлажни, преди той да достигне до белите дробове. Това се постига чрез разширяване на кръвоносните съдове в носните проходи, което увеличава притока на кръв и създава повече топлина.
За да добави влага, същият процес стимулира производството на слуз от носните жлези. Когато е студено и ветровито, носът ни може да се „увлече“ в този процес и да произведе прекалено много слуз, която, разбира се, започва да тече от ноздрите. Смесена с кондензация от издишания въздух или дори с влага от околната среда, тя става още по-забележима.
В същото време, ветровитото време може да раздразни очите ни, което ги кара да сълзят повече. Излишните сълзи се стичат по лицето ни или се оттичат през малка дупчица – пункта – в ъгъла на очите, точно до носа. Тези сълзи се оттичат в синусите и после в ноздрите, смесвайки се с излишната слуз, което води до още по-водниста секреция.
Тези лепкави компенсаторни механизми са нормална част от опитите на нашето тяло да се адаптира към промените в температурата. Около 50 до 90 процента от хората имат течащ нос при студено време, но някои са по-склонни към това от други – особено тези с астма, екзема и сенна хрема.
Справянето с този зимен проблем може да бъде толкова просто, колкото да носите със себе си кърпички. Носенето на шал също помага, тъй като той затопля въздуха, преди да достигне до чувствителните ни ноздри. Някои проучвания показват, че антихолинергичните (лекарства, които блокират нервните сигнали) и противовъзпалителните назални спрейове също могат да помогнат.
Превод: GlasNews.bg