Жена беше глобена за несъобразена скорост след инцидент с на пътя на 6 юли около 1 часа през нощта. Ирена Джамбазова, пътуваща с двете си деца по пътя между Сатовча и Осина в посока Доспат, попада в голяма, необезопасена дупка. Вследствие на удара, автомобилът ѝ аварира със спукана гума.
За да може да предяви претенция за щетата към застрахователя си Ирена се нуждае от протокол от Пътна полиция. Тя и децата ѝ чакат на пътя около три часа до пристигането на органите на реда. Вместо да отразят лошото състояние на пътното платно, полицаите съставят на Ирена акт за „несъобразена скорост“ на стойност 200 лева.
Потърпевшата разказа за случилото се. От Пътната агенция обещаха незабавни действия за ремонт на дупката. В същото време от МВР все още няма отговор защо на пострадалата шофьорка е съставен акт, потвърди Джамбазка. По думите ѝ тя е заявила щетата пред застрахователя си, но все още няма отговор.
„Сагата продължава, защото спуканата гума е много специфична. Търсим да си закупим нова, за да я подменим и да караме колата, но не можем да намерим такава”, обясни тя.
Адвокат Илия Тодоров коментира пред Нова какви действия може да се предприемат в подобни случаи като този на Ирена. „За съжаление това не е частен случай. Много често се случва при някакво препятствие, било то от дупка, било то нещо изскочило на пътя, или пък лоши условия, като силно заледен път - да се пишат актове на хората за несъобразена скорост на водачите", заяви той.
По думите на адвоката "дупка на пътя не трявба да има". "Виждал съм с очите си протокол, в който е записана дупка като участник едно в ПТП, тоест тя е причинител на катастрофата и, съответно, пострадалия човек и автомобил да е на второ място като уччастник в инциднета. Тоест може да се запише фактическата обстановка в протокола. За съжаление, обжалването на акта няма да направи автоматично дупката виновна. Тоест, ние може да обжалваме наказателното поставление, което ще се издаде на базата на този акт, за да ни отпадне глобата. И това ще докаже, че ние не сме виновни за тази катастрофа. Това обаче няма автоматично да задължи общината или АПИ, който е собственика на пътя, да ни изплати обезетение в случай, че нямаме "Автокаско". Тоест ние ще трябва да водим едно отделно, ново гражданско дело, в което да докажем, че ние не сме виновни. Да докажем, че тяхната лоша поддръжка на пътя е предизвикала този инцидент", подчерта адвокатът.