7% от учениците в Русенско вече са опитвали наркотици. Това показва проучване, направено сред деца на възраст между 11 и 17 години от 46 училища в областта. Повече от половината 11-класници признават, че познават някой, който може да им продаде дрога.
Мария и Ивелина, както условно ще ги наречем, са на 17 години и учат в русенско училище. Казват, че не са пробвали наркотици, но имат съученици, които са опитвали марихуана.
- Аз познавам няколко. На някои им харесва, а други са ми казвали, че изобщо не искат да повторят. Не обичат да нямат контрол над тялото си или им се доспива рязко.
Това показва и анкетата – от 4292 ученици 319 са опитвали дрога. Притеснителен е фактът, че 17 от тези ученици са употребявали хероин. Останалите са пробвали екстази, метамфетамини или райски газ.
Причините да посегнат към наркотиците:
- Депресия, мисля че менталното състояние на човека или от любопитство най-вече.
И друг резултат от анкетата – само половината от учениците са казали, че за проблема с наркотиците са разговаряли с родителите си. И само 1 на всеки сто родители са споделели, че имат подозрения децата им да са в среда, в която се използва някакъв вид дрога.
Росица Георгиева – началник на РУО – Русе: "За съжаление се оказва, че в забързаното ежедневие все по-малко познаваме децата си, все по-малко знаем какво правят те".
А и според анкетата, стига да искаш, не е чак толкова трудно да намериш дрога.
Десислава Лясова – секретар на Превантивно-информационен център: "Новото в България е, че предлагането определя търсенето. Има наркотици в изобилие и че самите дилъри са учениците. Те се снабдяват и чрез т. нар. "даркнет мрежа".
- Аз съм чувала от хора, които знам, че са употребявали, че реално не е чак толкова трудно, поне в нашия град.
От анкетата обаче става ясно, че 93 на сто от учениците не желаят да пробват.
- Аз не бих препоръчала да се пробва, честно казано. Около мен са се случвали някакви неща и хора са пострадвали. Не се е стигало до бърза помощ, но сме превързвали рана.
Целта на проучването е да се провокира обществен дебат по проблема. За плакат на инициативата беше избрана творбата на Вихър Даков сред 72-ма участници в конкурс.
Прочетете още
- 13:00 "Господине, вие сте за пример": Мъж прекъсна свада, възникнала между бургазлии ВИДЕО
- 15:00 Старозагорец си предизвика гнева на Мрежата след пост за имена на улици
- 17:25 Смърт на пътя: Тежка катастрофа с жертва в Прохода на Републиката*
- 11:00 Столична мода? Водач паркира в поляна край детска площадка СНИМКА
glasnews bg 13:28, 04.03.2023
Най-често защото са силно разочаровани от родителите си и семейната среда, както и от невъзможността / нежеланието на родителите им да си самокоригират някои вредни родителски навици. Примера е продължителна, неоснователна и необоснована незаинтересованост от обкръжаваща среда на собствените им биологични деца. Разбира се към последната част се отнасяме всички ние с огромно уважение, поради простата причина - липса на избор.