"Пешеходна пътека" е част от платното за движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци, предназначена за преминаване на пешеходци. На кръстовищата пешеходни пътеки са продълженията на тротоарите и банкетите върху платното за движение". Това гласи Законът за движение по пътищата (ЗДвП) за добрите стари "зебри", по които спазващите правилата пешеходци трябва да пресичат пътното платно. Определението трябва да е пределно ясно за шофьорите, пъплещи по улиците на България, както и санкциите, налагани при погазване на простичките забрани.
В последните години, обаче, сякаш често пешеходните пътеки получават и нова роля - като паркомясто. Не липсват случаи, при които водачи припознават белите линии, разчертани на пътя, като покана за паркиране.
Подобна е и следващата гледка, на която се натъкнала възмутена столичанка някъде в софийския квартал "Люлин". Бяла кола била паркирана на "зебра" - маркировката ясно си личи, има и пътен знак.
Това не сепнало водача, който оставил превозното си средство именно там. "Майсторското" му паркиране се озовава в социалните мрежи, където буди и негодувание, и горчиви шеги.
"Тук ли се спира?", негодува Петя Куратли.
"Кой им дава книжки? Спират на пешеходни, на тротоари, на спирки, на завои... Да не говорим, че не пускат аварийните, мигачите... Не дават път", отбелязва столичанка.
"Не виждате ли, че е спряла колата на пешеходната пътека, където преминават масово деца?", гневи се дама на друга софиянка, която не разбира ситуацията.
Припомняме, че паркирането върху пешеходна пътека е нарушение на Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и подлежи на санкции. Според чл. 183, ал. 4, т. 8 от ЗДвП, за неправилно престояване или паркиране в зоната на пешеходна пътека се налага глоба от 50 лева и се отнемат контролни точки.
Спазването на правилата за паркиране е от съществено значение за безопасността на пешеходците и за осигуряване на нормален трафик в градските зони.
Близки на убитата на пешеходна пътека Габи: Ще се борим докрай за справедливо наказание