В резултат от измамна схема 78-годишна жена от Казанлък била лишена от единственото си жилище, наследствените си ниви, банковия си влог и дори от пенсията си за два месеца. След намесата на МВР, Министерството на правосъдието и Прокуратурата, било възстановено правото на собственост на жената върху апартамента и нивите ѝ. За случая разказа правосъдният министър Георги Георгиев на брифинг в Министерския съвет.
"Навръх Бъдни вечер жената е претърпяла ПТП, в резултат на което се е озовала в болница, с два сучпени крака, напълно обездвижена. Нямало близки и роднини, които да се грижат за нея. Под предлог, че ще водят дело за застрахователно обезщетение, с нея се свързват лица, които се представят за адвокатски сътрудници. Печелят доверието ѝ и тя подписва пълномощни, някои от тях - пред нотариус. Два месеца по-късно, вече върнала се в старческия дом, където пребивава, дамата установила, че всичко ѝ е било отнето. Оказало се, че им е подписала пълномощно, с което да се разпореждат с имотите и сметките ѝ", съобщи Георгиев.
"Преминахме във втора фаза на операцията с проучване на допълнителни практики. Текат нови проверки относно разпоредителни сделки с имущество. Заради този случай в понеделник свикваме съвещание с Нотариалната камара и подготвяме нови законодателни промени. Над 100 000 лева е достигнала стойността на сделките, сключени от нейно име. Тя не знаеше, че наследствените ѝ имоти са отнети, не ѝ казахме. Разпоредени са две проверки - на нотариуса в Стара Загора, който е заверил документите, и на този в Казанлък. Открихме нарушения в процедурата на сделката, за което ще искаме глоба от 5000 лева - максималният размер. Освен това съм разпоредил пълни проверки на двамата нотариуси. Ще обсъдим допълнителни мерки за противодействие на измамите. Сезирах и адвокатската камара в Стара Загора относно въпросния адвокатски сътрудник, който е решил да се свърже с жената и да ѝ върне имотите, когато е разбрал, че министърът на правосъедието се е заел с казуса. Призовавам винаги да се чете какво се подписва", заяви още министърът. И допълни, че са установени и злоупотреби при съставяне на завещания, съобщи Нова.
Николина Пенева твърди, че е претърпяла катастрофа – блъска я кола и тя има сериозни травми по краката.
Тя е работила като научен сътрудник в Института по розата в Казанлък.
Още в Казанлък, в болницата, по думите ѝ при нея идва адвокатският сътрудник Наньо Турлаков. После в Стара Загора, както твърди Пенева, той неотлъчно е с нея и представлява адвокатска кантора, работеща с хора, пострадали от ПТП. По думите на самотната жена, тя става зависима от постоянното му обгрижване и без да разбере, в присъствието на нотариус, подписва документи, като заявява, че не е знаела, че става дума за продажба на имоти.
Според нея по това време е била безпомощна и обездвижена. За имотната измама, твърди тя, научава, когато е прехвърлена в дом и ѝ казват, че трябва да плаща пълна такса заради продажба на имот.
„Чрез измама е присвоено жилището, земята, която притежавам от моите родители като наследство, влог – безсрочен, парична сума в брой. Абсолютно нищо не съм разбрала, когато е станало прехвърлянето и всички направени операции”, каза тя.
За това, че имотите й са присвоени чрез измама, Николина разбира от директора на старческия дом, където адвокатският сътрудник я настанява, след като я изписва от болницата. Пенева посочи, че "социалните и другите лица направиха необходимото, за да се разкрие това нещо".
По случая е образувано досъдебно производство. Разследващите установяват, че Наньо Турлаков е продал имотите на Николина на жената, от която има две деца. След това е изтеглил всичките пари от сметката на възрастната жена.. Присвоил е и спестяванията й от 9 000 лв.
"В крайна сметка, след като разбраха, че сме имали посещение в дома за стари хора в Казанлък, където живее тя сега. След като започнаха процесуално следствените действия, успяхме да възстановим правото на собственост и върху апартамента и върху наследствените имот на жената", заяви Георгиев.
Тече проверка на двамата нотариуси, които са заверили пълномощните и са изповядали сделките. Наньо Турлаков е с изключен телефон.
Георги Георгиев съобщи, че кабинетът е одобрил третия законодателен пакет с промени, за да може България да бъде изключена от "сивия" списък за "пране" на пари. "Това ни затрудняваше да получаваме инвестиции заради негарантирано върховенство на закона. Първият пакет е част от действащото законодателство, а вторият вече се разглежда в парламента. На първо четене бяха одобрени промените в Наказателния кодекс. Амбицията ни е до края на юли да се предприемат необходимите действия за третия пакет", обясни министърът.
В него се предлагат промени в три направления:
► Наказателен кодекс
► Наказателно-процесуален кодекс
► Закон за НАП
⇒ Най-важните правила предвиждат конкретен ред за изземване, съхранение и разпореждане на криптоактиви и криптовалути. Съвременната организирана престъпност много често "пере" пари чрез такива активи, отбеляза министър Георгиев.
⇒ Отпада изискването компютърните информационни данни при изземване на веществани доказателства да бъдат разпечатвани по делото. Въвежда се система за електронни доказателства.
⇒ За пръв път се предвижда възможност за отнемане на имущество в полза на държавата на неосъдени, но установени като недобросъвестни лица. Това важи и за имотите, за които е доказано, че са придобити от престъпна дейност.
Прочетете още
- 08:00 Докато търсим леопарди, горските сърца сами ни намират ВИДЕО
- 09:47 Разрушения, загинали, блокирана магистрала - появи се зловещо ВИДЕО от експлозиите край Житомир
- 09:00 Непрекъсната линия или непрекъснат тарикатлък? Аплодисменти за поредния „шампион" на пътя ВИДЕО
- 23:00 Дневен хороскоп З юли: Раци - от вас се очаква търпение