Тузарски имоти в столицата стоят без собственик вече близо 10 години, а цената им значително надхвърля луксозни имения в големи европейски градове на Запад.
Близо 100 хиляди евро е разликата между къща в "Драгалевци" и имот във Виена. Австрийската столица е определена за един от най-добрите градове за живеене не само в Европа, но и в света. Виена печели това признание за втора поредна година, но това няма значение за имотния пазар у нас - балонът е факт, а "Драгалевци" може би е на светлинни години от австрийската столица (само че зад нея, по всяка вероятност).
В София се продават имоти не за стотици хиляди, а за милиони евро. Къща с разгърната застроена площ от 1400 кв.м. се продава на цена от 7.5 млн евро. Тук дори не говорим заа напълно ново строителство - имотът е построен през 2013 година. Луксозната постройка се намира в парк, простиращ се на площ от цели 8 дка в Драгалевци.
За 6,9 млн. евро пък можем да си купим и историческа вила от 1280 квадрата с двор от 6,6 дка и 2 басейна, не къде да е, а в един от най-известните германски курорти - Баден-Баден.
Но къде са Австрия и Германия, къде е "Драгалевци"…
В София къщите за милионери в евро обикновено се предлагат в кварталите (бивши села) в северните поли на Витоша. Над половината от обявите за имоти от най-високия сегмент са там. А в "Драгалевци" са около двайсет, пише "Монитор".
Проблем при предлагането на скъпи къщи е местоположението в зони без добра околна инфраструктура и за това те не могат да бъдат наречени луксозни. За това богатите хора, с повече свободно време, често предпочитат да си купят голям парцел и върху него да си поръчат построяване на къщата по свой вкус.
Столични брокери са на мнение, че търсещите хубава и луксозна къща у нас са обикновено предприемачи с печеливш бизнес. Те предпочитат имот с голям двор и удобен достъп до улицата, която води към него. Другото изискване на хората с пари е къщите да бъдат оборудвани със смарт технологии. Невинаги обаче пазарът отговаря на търсенето, което е стимулирано от ниските лихви по депозитите в банките.
Повишеният интерес към имотите от сегмента често води до надценяването им и пускането на нереално високи оферти, а това не е новина. От години в София се говори за ценови балон на имотния пазар, а хората се оплакват от цени, в пъти надхвърлящи стойността на предлаганата недвижима собственост. За това и немалка част от обявите стоят по сайтовете с години, преди да бъдат свалени от собствениците и след време да бъдат пуснати с по-ниска цена.