Google отбелязва днес рождението на д-р Стамен Григоров - български микробиолог и лекар, известен като откривател на микроорганизъма, предизвикващ образуване на кисело мляко, Lacto bacterium bulgaricum. Бактерията се храни с лактоза и произвежда млечна киселина, среща се свободно в природата на България, пише БНР.
Бактерията е описана за първи път през 1905 г. от българския студент Стамен Григоров в доклад, изнесен в Института "Пастьор" в Париж. По това време той следва медицина в Женева.
Благодарение на Лактобацилус булгарикус киселото мляко е естествен пробиотик, който има благотворно влияние върху човека.
Един от първите пробиотици в света е разработен от проф. Никола Александров през 80-те години на ХХ век в България именно на базата на Лактобацилус булгарикус.
В родното село на д-р Стамен Григоров - Студен извор, е създаден Музей на киселото мляко.
Прочетете още
- 21:14 Мозайка от преди изригването на Везувий в Помпей ни напомня, че всички ще умрем
- 10:00 Два пъти за година: Нарязаха гуми на шофьор в София, издирват извършителя СНИМКИ
- 08:00 Шофьорка си плати за паркинг, но получи скоба и "агресивен монолог" СНИМКА
- 09:00 Детска игра разгневи Мрежата. Прави ли са пловдивчани? СНИМКА