70% от автосервизите и 60% от строителните предприемачи заплащат поне част от труда на работниците си под масата.

Това стана ясно по време на представяне на проекта финансиран от ЕС "Подобряване на достъпа до заетост и качеството на работните места чрез ограничаване и превенция на недекларираната заетост".

Недекларирана заетост, която, по данни на НАП, нанася вреди в размер на над 400 млн. лв. годишно на бюджета.

Председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев коментира, че нелегалното наемане на работа е основен елемент на сивата икономика и е най-масов неин елемент.

"Усещането при наетите хора е, че сивите практики на пазара на труда са още по-масово проявление", добави той.

Според него в България няма дефиниция на нерегламентирана трудова заетост и припомни определението на ЕС: "Всяка платена дейност, законна по отношение на нейния характер, но не е декларирана пред публичните органи".

"Все още мними безработни се трудят нелегално. Освен това масово част от заплатите се плащат в плик и те не се декларират. По данни на анкети, в рамките на ЕС 11% от европейците са декларирали, че са закупували стоки произведени с недеклариран труд. Най-важното е да се създаде инструментариум за ефективна борба срещу сивата икономика", смята Велев.

Шефът на работодателската организация припомни подкрепата си, за предложеното от синдикатите за криминализиране на укриването на осигурителните плащания.

По думите му, нереграментираното наемане изкривява пазара на труда, води до нелоялна конкуренция, ощетява се фиска и и се влошава на качеството на работните места.

От своя страна зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова коментира, че ключовата роля на държавата и на социалните партньори за изсветляването на икономиката има една единствена цел - хората в България да имат по-високи доходи.

"Комбинацията от мерки в последните 10 години дава своята роля и ефект", подчерта Русинова и се похвали, че страната ни е с под 16% недекларирана заетост или по-ниско средното за Европа. Тя отчете още, че от Главна инспекция по труда (ИА ГИТ) от началото на годината са извършени над 30 000 проверки и са установени над 32 000 нарушения. Повече от половината от тях са свързани с нарушения на законодателството за заплащането на труда.

Вицепрезидентът на КНСБ Пламен Нанков добави, че освен 70% сива икономика при автосервизите и 60% в строителството нивото й в леката промишленост е около 40 на сто, като нивото му е високо и в туризма и земеделието.