БСП срещу „Бат секюрити”: Наемат невъоръжени хора от „кол и въже” да пазят поделения с взривове

Кметът на Смядово алармирал министър Каракачанов (долу), но реакция нямало, според БСП


Депутати от соцформацията са подали сигнал до прокуратурата


Депутати от „БСП за България” са внесли сигнал в прокуратурата заради скандален договор между структура в Министерството на отбраната и фирмата за охрана „Бат секюрити”. Това е продължение на казуса, повдигнат от депутата Милко Недялков на парламентарен контрол, за който „Флагман” съобщи.

На брифинг в парламента днес Николай Цонков от „БСП за България” каза: „Става въпрос за договор на Съвместното командване на силите, подписан на 2 ноември 2018 г. с фирма „Бат секюрити” за охрана на 12 поделения, които са с взривоопасни вещества и боеприпаси. От години насам практиката, която е установена от Министерството на отбраната (МО), е частни фирми да охраняват военни поделения. Това за нас не е правилно и показва, както говорихме и вчера за изтребителите, че вместо да повишаваме отбранителните способности на Българската армия, на Министерството, на Съвместното командване на силите, ние правим точно обратното.”

Съвместното командване на силите показало, че не може да организира дори една процедура по охрана.
От една страна се ощетявало  МО с бюджет и средства, които се изразходват. По-големият проблем обаче бил, че в близост до поделенията живеели хора, които били в опасност - „дори физически да спрат да съществуват, защото може да стане инцидент”.

Цонков обясни още: „Нарушен е договорът по всякакви начини и това за нас не може да продължава по този начин. Затова внесохме сигнал до прокуратурата за проверка на договора и как се охраняват тези 12 поделения с цел да защитиме хората, живеещи в близост до тези 12 поделения.”

Милко Недялков от своя страна изнесе „скандални факти за самия договор”, който бил следствие от рамково споразумение за пет години.
С нарастването на минималната работна заплата стойността на договора е над 4,5 млн. лева годишно, като ще нараства, ако той бъде докрай осъществен. Това значи над 20 млн. лева за охрана, които излизат от Министерството на отбраната. Досега охраната е правена от служители на самото Министерство на отбраната. Прехвърлянето към частна фирма изисква и плащането на 20% ДДС. Сами си направете сметката”, каза Недялков, който е депутат от Ловешкия избирателен район.

Имало изискване охраната да е въоръжена. Проверки на Министерството и на Военна полиция обаче установили, че това не е така.
„Представяте си – невъоръжена охрана пази оръжия в много големи размери”
, алармира Милко Недялков.

Той припомни, че на 29 декември в ловешкото поделение е станал т.нар.  битов инцидент с охранител. Друг гард загинал, докато отивал на работа пеша, в тъмно време.

Факт от договора бил, че въоръжената охрана трябва да се осъществява с дългоцевно ненарезно или с късоцевно оръжие.
„Проблемът е, че в офертата, която е представила фирмата, с която фирма е сключен договорът, няма нито една стотинка за поддръжка на това оръжие. Което какво означава? Или оръжието трябва да бъде на самите наети охранители, или въобще да не се охранява с оръжие”,
заключи Милко Недялков.

Николай Цонков обясни, че представят и гражданска подписка на хора, живеещи около 12-те поделения.
Кметът на Община Смядово също е сигнализирал министъра на отбраната за проблемите, които може да възникнат заради охраната на тези поделения.
Според Таско Ерменков обаче реакция нямало.

„Повечето от тези, които се наемат от фирма „Бат секюрити”, за да осъществяват тази охранителна дейност, не отговарят на образователния ценз, заложен в Закона за частно-охранителната дейност. Всъщност, ако мога така да се изразя, без да обиждам тези, които са наети, защото те не са виновни, фирмата „Бат секюрити” наема своите служители „от кол и въже” и съответно под никаква форма не гарантира безопасността на охраняемите обекти”, заяви още Ерменков.
Той коментира, че у нас имало доста случаи тежки на взривове, което също следва да се вземе предвид.

В категории: Политика