Бургаски депутат: Побъркахме бизнеса - амортизацията е от времето на Цола Драгойчева, а данък-уикенд, такса-смет...

"Ако някой бяга от България, то не е само заради лошите ни кадри..."


Шефът на икономическата комисия Петър Кънев поставя редица въпроси към Министерството на финансите с началото на 2019-а година


Шефът на икономическата комисия в парламента Петър Кънев смята да потърси сметка от правителството за редица спорни мерки, свързани с бизнеса.

На едно от последните заседания, по време на изслушване на представители на изпълнителната власт, той се обърна към зам.-министърката на финансите Росица Велкова: „В нашата комисия темата „бизнес климат”, „бизнес среда” сме я коментирали не един път (...) Не е лошо да направим едно заседание и да поканим Министерството на финансите, защото имаме доста въпроси, свързани с ефекта от доста промени.“

Бургаският депутат започна да изрежда: „Искаме да знаем какъв е резултатът от данък-уикенд. Побъркахме бизнеса. Колко събираме, какво събираме? Колко събирате от колите, колко събирате от хотели и от всичко друго.

Искам да знам какво стана с прословутия данък-лихви. Симеон Дянков го  вкара - данък върху лихвите от депозитите. Какво събирате оттам? Подлудяваме банките да прехвърлят влогове от едни физически лица на други лица. Какъв е ефектът от всичко това?

Говорим на няколко пъти да направите едни разчети за ускорена амортизация на строителството на сградите. 25 години амортизация - е от времето на Цола Драгойчева още. Съвременните строителни технологии са съвсем различни. Строиш, след 10 години се налага нещо да събориш, а ти го амортизираш 25 години. Дайте да видим, тъй като това намалява, между другото, печалбата при същ разход, отразява се и на данък-печалба, корпоративните данъци. Ако не е 25 години, а е 20 или 15, да видим какъв е ефектът на фиска“, призова Петър Кънев.

Депутатът от „БСП за България“ продължи да пита: „Какво стана с наредбата за командировките? (...)
Какво правим с данъчните облекчения за инвестиции в Северозападна България? Имахте го това, преди много години го вкарахме. Какъв е ефектът от това, колко има регистрирани, какво е направено?

Какво правим с такса смет? Това ми е „дъвката“, откакто съм влязъл в този парламент, само за това си говорим. Пак го отлагате за 2021 г.
Отложихте го за 2019 г., за да минат кметските избори. Сега ги отлагаме за 2021 г. Играем си на политика 15 години. Такса смет в този вид не може да стане. Нови технологии… Особено стартъпите, за които говорите, плащат безумни цени за сградите, защото се плаща на данъчна оценка. И ако смятате, че кметовете това ще го подкрепят, дълбоко се лъжете.


Какво правим с преоценка на критериите за малки и средни предприятия – толкова пъти го поставяме? Тука между другото е Министерството на икономиката основното.
Имаме доста текущи въпроси, защото, ако някой бяга от България, то не е само заради лошите ни кадри. Имаме много неща, които и сами трябва да си ги решаваме. Може да ги решим“, заключи Петър Кънев.

Пред „Флагман“ той каза, че въпросите ще бъдат поставени писмено пред Министерството на финансите след Нова година.

В икономическата комисия се обсъжда поставянето на въпроси и пред други ведомства заради проблемите за бизнеса, свързани с бюрокрацията и т.н.

В категории: Бизнес , Политика